Logotyp av HusmanHagberg Sollentuna
Logotyp av HusmanHagberg Sollentuna

Soldatvägen 29

Viby, Sollentuna kommun

Visa på karta

1 795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    34,8 m²
    Avgift
    4 619 kr/mån
    Driftkostnad
    5 000 kr/år

Byggår
1985
Förening
BRF Vinetiketten Nr 10
Energiklass
F
Pris/m²
51 580 kr/m²
Max
Uteplats
Välkommen till denna stilrena och välplanerade mini-tvåa med en härlig radhuskänsla och en generös, inhägnad uteplats som bjuder på både trädäck och gräsytor – perfekt för avkoppling från förmiddagssol till sen kväll. Bostaden möter dig med en trevlig entré med klinkergolv, målade väggar och god förvaring i två garderober. Vidare öppnar bostaden upp sig i ett ljust och socialt allrum med parkettgolv och målade väggar, i direkt anslutning till köket. Härifrån når du den inbjudande uteplatsen i ett bra läge i området, utrustad med både belysning och markis för varma dagar. I anslutning till köket finns även en praktisk skjutdörrsgarderob. Det renoverade köket från 2017 är smakfullt utformat med induktionshäll, inbyggd ugn, kyl/frys och diskmaskin. Den stilrena granitbänkskivan tillsammans med en nedsänkt diskho ger ett exklusivt intryck. Sovrummet är rofyllt och erbjuder plats för en 160 cm säng, med parkettgolv och målade väggar. Badrummet totalrenoverades 2019 och håller en hög standard med kaklade väggar och klinkergolv. Här finns WC, handfat med kommod, duschhörn med takdusch samt väggskåp. För extra bekvämlighet finns även egen tvättmaskin (2020) och torktumlare (2019) med en praktisk bänkskiva ovan. Till bostaden hör ett rymligt förråd om ca 6–7 kvm som ingår i avgiften, samt ett extra förråd på baksidan om ca 3 kvm. En genomgående fräsch och välskött bostad med renoverat kök och badrum samt fina ytskikt – här är det bara att flytta in och börja trivas!