Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Växjö
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Växjö

Lenhovdavägen 16

Växjö Sandsbro, Växjö kommun

Visa på karta

1 825 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    52,8 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns
    Avgift
    3 210 kr/mån
    Driftkostnad
    9 972 kr/år

Byggår
2024
Förening
BRF Helgablick
Energiklass
C
Pris/m²
34 564 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
En tvåa med extra rymd! Här blir du bortskämd med ett kombinerat kök och allrum på hela 28 kvm. Både favoritsoffan, mysfåtöljen och ett matbord får plats, och från vår till höst förlänger du dessutom härligheten med en möblerbar balkong. Sovrummet är välutrustat med bra förvaring och badrummet bjuder på alla bekvämligheter inklusive egen tvättmaskin och torktumlare. På första parkett mellan Helgasjön och Toftasjön reser sig Sandsbros nya landmärke, ett hemtrevligt och familjärt kvarter för dig som vill bo lyxigt och sjönära. De fem trevåningshusen sluter sig runt en lugn och skyddad innergård med plats för lek, odling och trevlig samvaro kring grillen. I föreningen finns en mysig övernattningslägenhet för efterlängtade gäster samt möjlighet att hyra parkeringsplats i källargarage/på gården. Dessutom är bygglov sökt via föreningen för inglasning av balkongerna, vilket innebär att du som bostadsrättsinnehavare har möjlighet att glasa in din balkong om du önskar. Bo i bekymmersfritt liv vid porten till staden! Här får du inte bara närhet in till stadskärnan, utan också till Växjös största natur- och friluftsområde, hälsoarenan Fyllerydskogen med en uppsjö av möjligheter för rekreation, friluftsaktiviteter och familjeutflykter. Är du golfintresserad? Här bor du 1,5 km från den populära 18-hålsbana på Glasrikets golfklubb, som är vackert belägen i utkanten av Fylleryd naturreservat. Till Sandsbro badplats och Sandsbrovikens båtklubb är det endast ett par gångminuter. För dig som gärna åker kollektivt finns det smidig tillgång till buss strax utanför dörren som tar dig in till Stortorget i city på knappt 15 minuter! Välkommen till Brf Helgablick! Är detta ditt nya drömboende? Tveka inte att kontakta mäklarna redan idag och boka en visning. Välkommen hem!