Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Kungsgatan 8C

Väster, Jönköpings kommun

Visa på karta

2 150 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    61,5 m²
    Våning
    2 av 5, hiss finns
    Avgift
    3 955 kr/mån
    Driftkostnad
    4 800 kr/år

Byggår
1994
Förening
Riksbyggen BRF Hälsan
Energiklass
E
Pris/m²
34 959 kr/m²
Balkong
Hiss
Välkommen till Kungsgatan 8C! En mycket tilltalande och välplanerad tvåa som är belägen mitt i centrala Jönköping i attraktiva bostadsrättsföreningen Hälsan. Här erbjuds ni ett boende som kombinerar stadens puls med ett bekvämt och funktionellt hem. Med närhet till restauranger, caféer, shopping, service och Högskolan i Jönköping. Ett utmärkt val för såväl studenter som förstagångsköpare men även den som söker ett centralt och lättskött boende. Bostaden välkomnar dig med en ljus och inbjudande hall som direkt skapar en härlig känsla av hem. Här finns gott om plats för både avhängning och förvaring, vilket gör vardagen smidig redan från första steget in. Vidare in öppnar vardagsrummet upp sig hemmets självklara samlingsplats. De fräscha ytskikten tillsammans med de generösa fönsterpartierna skapar ett trevligt ljusflöde och en varm trivsam atmosfär att umgås i. Härifrån nås även den inglasade balkongen en riktig bonus som förlänger bostaden och ger extra livskvalitet stora delar av året. Perfekt för morgonkaffet eller mysiga kvällar. Köket bjuder på goda arbetsytor, praktisk förvaring och diskmaskin som underlättar i vardagen. Här finns gott om plats för matlagning i en trivsam miljö där det är lätt att trivas och bjuda in till middagar. Sedan har vi sovrummet som är rofyllt och rymligt med fräscha ytskikt och gott om plats för en dubbelsäng. Här skapas en lugn oas att dra sig tillbaka till efter dagens slut. Badrummet är helkaklat och stilrent utrustat med wc, dusch och tvättmaskin en bekväm lösning som gör vardagen både smidig och funktionell. De moderna ytskikten ger en fräsch och harmonisk känsla. Utöver detta erbjuds en mycket trivsam och rofylld innergård. Här möts du av grönska och välplanerade sittytor som bjuder in till både avkoppling och umgänge. Det är en plats där man gärna samlas med familj och vänner, njuter av en kopp kaffe i solen eller låter barnen leka i en trygg och harmonisk miljö.