Logotyp av HusmanHagberg Vasastan
Logotyp av HusmanHagberg Vasastan

Roslagsgatan 58B

Vasastan Sibirien, Stockholms kommun

Visa på karta

6 375 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    57 m²
    Våning
    1 av 5, hiss finns ej
    Avgift
    4 079 kr/mån

Byggår
1925
Förening
BRF Staren 7
Energiklass
F
Pris/m²
111 842 kr/m²
Premium
Balkong
Uteplats
• Fantastisk uteplats om ca 15 kvm, en oas mitt i Vasastan • Perfekt planerad 20-talstvåa om 57 kvm med social planlösning • Möjlighet till extra rum, kontor, barnrum eller walk-in-closet • Helkaklat badrum med tvättmaskin • Stabil förening med nyrenoverat garage • Två kvarvarande hyresrätter som dolda tillgångar (61 kvm resp 65 kvm) Välkommen till denna välplanerade tvåa om 57 kvm på attraktiva Roslagsgatan 58, med en grönskande uteplats om cirka 15 kvm, en riktig oas mitt i Vasastan. Uteplatsen är utrustad med utomhuskök, elstyrd markis och plats för både mat och avkoppling, perfekt för middagar, morgonkaffe och långa sommarkvällar. Bostaden har ljus och inbjudande atmosfär med charmiga trägolv och social planlösning. Kök och sällskapsrum binds samman med generösa ytor för matplats och soffgrupp, och dubbeldörrar suddar elegant ut gränsen mellan inne och ute. Sovrummet är rymligt och avskilt, med gott om förvaring, och kan enkelt delas av till exempel barnrum, hemmakontor eller walk-in-closet. Badrummet är stilrent helkaklat med duschhörna och tvättmaskin. Föreningen är stabil och välskött, med nyrenoverat garage, tvättstuga i källaren, förråd precis utanför dörren och lugn gata med vändplats. Innergården erbjuder allmänna platser med bord, stolar och kolgrill. Läget är oslagbart – mittemot lummiga Vanadislunden, nära Vanadisbadet, Brunnsviksbadet och Hagaparken. Kommunikationen är smidig med Buss 50 Roslagsgatan runt hörnet och tunnelbanans röda och gröna linje inom 10–15 minuters promenad. Närhet till ICA Roslagstulls Matmarknad med restaurangdel, säsongsmarknader och evenemang, samt Vanadisbergets återvinning och lånecykel med flak. En unik möjlighet att förvärva en charmig och flexibel tvåa med social planlösning, fantastisk uteplats med utekök och Vasastans grönaste oaser runt hörnet.