Logotyp av Bjurfors Kalmar
Logotyp av Bjurfors Kalmar

Jeanssongatan 17

Varvsholmen, Kalmar kommun

Visa på karta

2 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    48 m²
    Våning
    6 av 10, hiss finns
    Avgift
    3 873 kr/mån
    Driftkostnad
    4 440 kr/år

Byggår
2022
Förening
BRF Fyren i Kalmar
Energiklass
C
Pris/m²
54 063 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Jeanssongatan 17 på Varvsholmen, ett hem för dig som drömmer om havet som närmsta granne. Här, på sjätte våningen, väntar en boendemiljö utöver det vanliga. Den generösa balkongen på hela 18 kvadratmeter i västerläge blir en naturlig plats att njuta av kvällssolen och den fantastiska utsikten över Varvsholmen, Kvarnholmen och Ölandsbron. Här smälter boendet och naturen samman på ett sätt som skapar livskvalitet i varje andetag. Lägenheten är perfekt planerad med sina 48 kvadratmeter och erbjuder en elegant och genomtänkt design som sätter guldkant på vardagen. Hallen har goda förvaringsmöjligheter, och det stilrena badrummet är både rymligt och välutrustat. Köket, som är hemmets hjärta, har en öppen planlösning mot vardagsrummet, vilket gör det till en social och inbjudande yta för både vardag och fest. Stora fönsterpartier släpper in rikligt med ljus och förbinder de inre rummen med den imponerande balkongen, som under sommarhalvåret blir en naturlig förlängning av hemmet. Varvsholmen är en av Kalmars mest eftertraktade stadsdelar och erbjuder en unik kombination av närhet till havet, moderna bostäder och stadens puls, som bara ligger några minuter bort. Här bor du med direkt tillgång till bad, båtliv och allt området har att erbjuda. Bekvämligheter som hiss, förråd en våning ner och egen parkeringsplats gör livet här ännu enklare. Välkommen att boka en visning och låta dig förföras av detta fantastiska hem!
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp