Logotyp av Fastighetsbyrån Hässelby/Vällingby/Spånga
Logotyp av Fastighetsbyrån Hässelby/Vällingby/Spånga

Råcksta Gårdsväg 28

Vällingby - Råcksta Trädgårdsstad, Stockholms kommun

Visa på karta

1 995 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    40 m²
    Våning
    2 av 12, hiss finns
    Avgift
    3 824 kr/mån
    Driftkostnad
    6 144 kr/år

Byggår
2014
Förening
BRF Tännforsen
Energiklass
B
Pris/m²
49 875 kr/m²
Premium
Hiss
I attraktiva Råcksta finns nu chansen att förvärva denna välplanerade 2:a! Här finns allt man kan önska sig för ett trevligt och bekvämt boende i ett hus byggt 2014. Lägenheten präglas av ljusa, fräscha ytskikt med genomgående parkettgolv samt modern och öppen planlösning. Lägenheten erbjuder ett välutrustat och modernt kök med generösa arbetsytor i delvis öppen planlösning med vardagsrummet. Den öppna planlösningen ger en luftig känsla och det finns plats för större sällskap om så önskas. Vidare finns ett stort sovrum med plats för dubbelsäng, en möblerbar hall samt ett helkaklat badrum med tvättmaskin. Lägenheten håller hög standard med stilrena och smakfulla materialval samt genomgående ekparkett och ljusa väggar - allt i fint skick! Det fina läget och de stora fönsterna skapar ett härligt ljusflöde i hela lägenheten. Hiss, gym i huset och rymligt källarförråd finns. * Månadsavgiften inkl värme & k-vatten, bostadsrättstillägg & förråd. Ett obligatoriskt tillägg om 212 kr/mån för Kabel-TV, Bredband och IP-telefoni tillkommer. Brf Tännforsen är en stabil förening med bra ekonomi i en välskött fastighet. Råcksta är ett mycket trivsamt och attraktivt område med behagligt avstånd till Vällingby centrum med all tänkbar service bl.a. restauranger, biograf och tunnelbana. Kort gångavstånd till närmaste tunnelbanestation (Råcksta) och mataffär (Hemköp). För den aktive finns närhet till motionsslingor, utomhusbad samt ett utegym. Även Grimsta Naturreservat finns på gångavstånd, där det bl.a. erbjuds motionsspår och bad vid Mälaren. Här är det bara att flytta in och trivas!