Logotyp av Mäklarringen Täby
Logotyp av Mäklarringen Täby

Klövervallsvägen 13B

VALLATORP, Täby kommun

Visa på karta

2 195 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    63 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    4 606 kr/mån
    Driftkostnad
    3 000 kr/år

Byggår
1980
Förening
BRF Kålroten 2
Energiklass
D
Pris/m²
34 841 kr/m²
Premium
Balkong
Redan i hallen möts du av en inbjudande känsla med goda förvaringsmöjligheter som skapar ordning och ett praktiskt första intryck. Vardagsrummet är luftigt och socialt med generöst ljusinsläpp från stora fönsterpartier. Här finns gott om plats för umgänge och möjlighet att anpassa planlösningen för den som önskar ytterligare ett sovrum. Härifrån nås även bostadens härliga terrass – en naturlig förlängning av hemmet under årets varmare månader. Köket är stilrent och trivsamt med bra arbetsytor och plats för matbord, perfekt för både vardag och middagar med vänner. Sovrummet erbjuder en rogivande miljö med fint dagsljus och god förvaring, medan badrummet är tidlöst utformat och funktionellt. Den generösa terrassen bjuder på trevligt solläge och gott om utrymme för både loungemöbler och matgrupp – en perfekt plats för avkoppling och sociala stunder. Brf Kålroten 2 bildades 2010 och är belägen på Klövervallsvägen 1–75 i omtyckta Vallatorp, Täby. Föreningen består av välskötta flerbostadshus i 2–3 våningar med totalt 84 lägenheter samt 3 lokaler. Fastigheten uppfördes 1980 och förvärvades av föreningen i samband med ombildning. Vallatorp är ett lugnt och familjevänligt område med närhet till det mesta som underlättar vardagen. Här bor du med gångavstånd till mataffär, vårdcentral, restauranger samt goda bussförbindelser som snabbt tar dig till Täby Centrum och Danderyds sjukhus. I området finns även trevliga promenadstråk och grönområden samt tillgång till gemensam pool – ett uppskattat mervärde under sommarhalvåret. Ett trivsamt och bekvämt boende i ett populärt område med utmärkta kommunikationer och service nära till hands. Kontakta ansvarig mäklare vid intresse, Filip Gröholt 072-252 11 99. Vill du veta mer om denna bostad? För mer information och anmälan till visning klickar du på knappen ”Läs mer hos mäklaren”