Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Linköping
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Linköping

Kunskapslänken 98

Vallastaden, Linköpings kommun

Visa på karta

1 950 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    55 m²
    Våning
    3, hiss finns
    Avgift
    3 315 kr/mån
    Driftkostnad
    6 888 kr/år

Byggår
2017
Förening
BRF Inspirationen
Energiklass
D
Pris/m²
35 455 kr/m²
Premium
Hiss
Drömtvåa i hus med omtyckt läge med hög standard och fantastisk planlösning. För er som vill ha ett kvalitativt, modernt och ljust hem! På genomtänkta kvadratmeter finner ni detta boende belägen i den populära stadsdelen Vallastaden. Boendet har mycket fönster, ett bra ljusflöde, stilren interiör, gott om förvaring och hög standard. Missa inte denna unika möjlighet! Stadsdelen är en av de absolut coolaste i Sverige med tät struktur, kvarter och tegar som noggrant ritats och byggts upp av landets främsta arkitekter. Här samsas olika material och färger, utomhusytan får en känsla av inomhus tack vare markbeläggning och belysning. Mitt i stadsdelen finns den glittrande Smedstadsbäcken, härliga utemiljöer, solplatser och broar som binder samman stadsdelen. Fina promenad-/löpslingor finns också vid den närliggande Vallaskogen och man har Isovalen alldeles inpå knuten samt Linköpings Golfklubb nära. I Vallastaden ligger en av stadens bästa ”italienare”, Bestia och det finns även en närbutik och flera andra restauranger. Handelsområdet vid Djurgården finns praktiskt intill med en större livsmedelsbutik, gym, apotek och systembolag. Vallastaden är ett väldigt barnvänligt område då det finns förskola samt skola och nära till lekpark samt Gamla Linköping. Bra bussförbindelser och endast 15 minuter på cykel till Linköpings centrum.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Inspirationen

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling