Logotyp av Fastighetsbyrån Linköping
Logotyp av Fastighetsbyrån Linköping

Hugo Theorells gata 33

Vallastaden, Linköpings kommun

Visa på karta

1 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    61 m²
    Våning
    1, hiss finns
    Avgift
    4 932 kr/mån

Byggår
2019
Förening
BRF Inspirationen 6F i Linköping
Energiklass
C
Pris/m²
27 787 kr/m²
Premium
Hiss
Välkommen till en modern och yteffektiv etagelägenhet i populära Vallastaden – ett hem med generös takhöjd, genomtänkta materialval och smart planlösning. Här erbjuds en boarea om 61 kvadratmeter fördelat på 2 plan samt 3 kvadratmeter biarea. Entréplanet rymmer en hall med platsbyggda garderober och goda förvaringsmöjligheter. Här finns även kök och vardagsrum i öppen planlösning samt duschrum. Duschrummet är utrustat med toalett, dusch, badrumsskåp, handfat samt kombinerad tvättmaskin och torktumlare. Köket är modernt och utrustat med bra arbetsytor och förvaring. Vardagsrummet har generös takhöjd och plats för både soffgrupp och matplats. En trappa upp finns ett rymligt sovloft som ger en avskild sovdel. Föreningen erbjuder cykelförvaring, barnvagnsförråd, vindsförråd till lägenheterna samt en möblerad takterrass. Intill huset finns även ett felleshus med gemensamma ytor och gästlägenhet. Ett stenkast bort finns Vallastadens centrum med butiker, kontor, studentbostäder och busstorg. När du behöver fylla på kylskåpet ligger mataffären bara några minuters tramptag bort. Bäckaparken och Vallaparken ligger på bekvämt avstånd alldeles utanför dörren, och idrottsplatsen finns över gatan. Det går snabbt och smidigt att ta sig från Vallastaden till centrum. Till stortorget i Linköping är det inte mer än cirka 3 km. Till fots tar det cirka en halvtimme, med cykel cirka 15 minuter och med buss cirka 10 minuter. Busshållplatsen ligger inte långt ifrån dörren. Linköping erbjuder ett brett utbud av service, shopping, restauranger och kultur. För dig som cyklar finns flera cykelställ både på gården och vid gaveln på huset. I området finns även miljöstation i komplementbyggnad samt gästlägenhet i felleshuset/gemensamhetshuset. Kontakta ansvarig mäklare för mer information.