Logotyp av LF Fastighetsförmedling Linköping
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Linköping

Östsvängen 1C

Valla, Linköpings kommun

Visa på karta

2 145 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    53 m²
    Våning
    3 av 5, hiss finns
    Avgift
    4 224 kr/mån
    Driftkostnad
    3 000 kr/år

Byggår
2020
Förening
BRF Stjärnhuset Linköping Centrum
Energiklass
C
Pris/m²
40 472 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Östsvängen 1C, en stilren och välplanerad tvårummare om 53 kvm i toppskick! Här bor du i ett modernt hus från 2020/2021 med hiss, två soliga balkonger och bekvämligheter som gör vardagen smidig och trivsam. När du kliver in i bostaden möts du av en rymlig och välkomnande hall med gott om förvaring bakom spegeldörrar. Den genomgående parketten och de vitmålade väggarna skapar en ljus och harmonisk känsla som genomsyrar hela hemmet. Det luftiga vardagsrummet bjuder in till social samvaro och har plats för både soffgrupp, mediamöbler och ett generöst matbord. Rummet öppnar upp mot köket och ut till en av bostadens två balkonger som vetter i västerläge, perfekt för att njuta av eftermiddagssolen och ljumma kvällar. Köket är modernt och funktionellt med vita släta luckor, gott om förvaringsutrymmen och arbetsytor. Här finns allt du behöver, inklusive integrerad diskmaskin, kyl och frys samt inbyggd mikro och ugn. Bänkskivan i laminat och kaklet som stänkskydd ger köket en stilren finish. Sovrummet är rymligt och har plats för dubbelsäng och sängbord. Här finner du också praktiska platsbyggda garderober för ordning och reda. Från sovrummet når du den andra balkongen, belägen i österläge, där morgonsolen bjuder in till avkopplande stunder med en kopp kaffe. Badrummet är rymligt och lyxigt med helkaklade väggar och klinkergolv. Här finns en kombinerad tvätt- och torkmaskin, dusch med glasväggar och en kommod med tillhörande spegel. Extra förvaringsutrymmen och moderna detaljer gör detta badrum till en fräsch oas. Bostaden är belägen i ett av Linköpings mest eftertraktade områden, med närhet till både natur och stad. Du har matbutiker, restauranger och Ryds motionsspår med utegym inom bekvämt avstånd. Universitetet och city nås enkelt med cykel på bara några minuter. För den bilburne finns både garage och parkeringsplatser i föreningen, med separat kösystem. BRF Stjärnhuset Linköping Centrum är en välskött förening med stabil ekonomi. I avgiften ingår värme, vatten, bostadsrättstillägg och sophantering. Här bor du bekvämt med hiss, förråd på vinden och ett stort cykelrum i garaget som rymmer ca 170 cyklar. Varmt välkommen att boka visning och uppleva detta moderna och trivsamma hem på plats!