Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Trollhättan

Domsagevägen 6C

Trollhättan, Trollhättans kommun

Visa på karta

1 275 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    53,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 913 kr/mån

Byggår
1942
Förening
BRF Älvkvarnen u p a
Energiklass
E
Pris/m²
23 832 kr/m²
Premium
Välkommen till Domsagevägen 6C och en välplanerad lägenhet där ljus, rymd och enhetliga ytskikt skapar en trivsam helhet. Genomgående laminatgolv binder samman rummen på ett harmoniskt sätt. Hallen är rymlig och ger ett bra första intryck med gott om plats för avhängning och möjlighet att komplettera med förvaring. Köket renoverades 2012 och har vita luckor, dekorativt kakel vid spisen och integrerad utrustning i form av ugn samt kyl och frys. Här finns goda arbetsytor och utrymme för en matgrupp. Vardagsrummet är stort, ljust och lättmöblerat med plats för både större soffgrupp och ytterligare möblemang som vitrinskåp, förvaring eller en arbetsplats. Sovrummet rymmer en dubbelsäng och har förvaring i en garderob med skjutdörrar. Den franska balkongen bidrar med extra ljus och en luftig känsla. Badrummet är helkaklat och utrustat med tvättpelare med tvättmaskin och torktumlare. Tvättstuga finns i husets källare, för att hålla din vardag i balans. Här bor man i ett lugnt område med ett väldigt centralt läge. Det centrala läget medför närhet till Högskolan Väst, Dahllöfs park, resecentrum och centrums utbud av butiker och restauranger. En genomtänkt bostad med moderna inslag och bra funktioner – ett hem att trivas i.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Älvkvarnen u p a

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling