Logotyp av LF Fastighetsförmedling Strängnäs
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Strängnäs

Flodins väg 1B

Tosterön, Strängnäs kommun

Visa på karta

1 250 000 kr

1 350 000 kr-7 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    62 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 705 kr/mån
    Driftkostnad
    9 240 kr/år

Byggår
1957
Förening
BRF Violen
Energiklass
E
Pris/m²
20 161 kr/m²
Premium
Balkong
Nu finns möjlighet att förvärva en rymlig 2:a om 62 kvm med ett fint gavelläge mot en lugn skogsdunge – samtidigt som du har utsikt mot Mälarens glittrande vatten. Här bor du med naturen som närmsta granne, endast ett stenkast från strandpromenaden och flera allmänna bryggor. Bostaden har stor potential för den som vill skapa sitt drömhem. Planlösningen är välplanerad med generösa rum och bra förvaringsmöjligheter. Vardagsrummet är ljust med plats för både soffa och mediamöbel, och härifrån nås inglasade balkongen där du kan njuta av eftermiddags- och kvällssolen. Köket är i behov av renovering men har goda förutsättningar med plats för matbord intill fönster mot grönskan. Badrummet är helkaklat ifrån stambytet i fastigheten. Lägenheten luktar rök behöver därför en uppfräschning innan inflytt, vilket ger dig chansen att sätta din egen prägel på varje detalj. Det fina gavelläget ger ett härligt ljusinsläpp från flera väderstreck, samtidigt som skogsdungen utanför skapar ett behagligt lugn och viss avskildhet. Här bor du i ett naturnära område med Mälaren bara 50 meter bort – perfekt för bad, promenader och rekreation året runt. I närheten finns badplatser, naturreservat och motionsspår, och till Strängnäs charmiga stadskärna tar du dig på cirka 15 minuter till fots eller några minuter med cykel eller bil. Föreningen är välskött och erbjuder bland annat tvättstuga, elbilsladdare och ett tillhörande vindsförråd. Busshållplatsen finns bara några hundra meter bort och tar dig till resecentrum på cirka 10 minuter, därifrån når du Stockholm Central på knappt 50 minuter med tåg.