Logotyp av SkandiaMäklarna Göteborg Hisingen
Logotyp av SkandiaMäklarna Göteborg Hisingen

Arvid Lindmansgatan 25B

Tolered / Hisingen, Göteborgs kommun

Visa på karta

2 095 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    51 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 031 kr/mån
    Driftkostnad
    2 880 kr/år

Byggår
1951
Förening
HSB BRF Tolered i Göteborg
Energiklass
E
Pris/m²
41 078 kr/m²
Plus
Balkong
Vi har just nu nöjet att erbjuda denna fina lägenhet där man njuter av 51 välplanerade kvadratmetrar om 3 rum och kök. En halvtrappa upp i bygganden kommer du till en social planlösning med stora fönsterpartier som släpper in massor av ljus och ger en luftig atmosfär för ett bekvämt boende. Bostaden har genomgått en omfattande renovering, varav omgjord planlösning från 2 rok till 3 rok. Här erbjudes ett helkaklat badrum, två rymliga sovrum med bra förvaringsmöjligheter, en möblerbar hall med förvaring, ett modernt och fullt utrustat kök i halvöppen planlösning mot vardagsrummet som har utgång till soliga balkongen - ett bekvämt boende med moderna och praktiska detaljer. Här bor du granne med Hisingsparken, som erbjuder strålande utsikter och natur såväl möjligheter till motion som promenader. Arvid Lindmansgatan bjuder på fina gräsytor, prunkande rabatter, liten lekplats samt trevliga utemöbler gör detta till en perfekt plats att njuta av solen, läsa en bok eller grilla med goda vänner. Närhet till skola och kommunikationer. En stabil, välskött och omtyckt HSB-förening med många övriga faciliteter för föreningens medlemmar att nyttja såsom övernattningslägenhet, bastu, samlingslokal, cykelrum m.m. Lediga parkeringsplatser finns att tillgå. Närmst finner vi Bjurslätts torg med bl.a. livsmedelsbutik, pizzerior, frisör och vårdcentral. Några minuter bort ligger bland annat välkända och familjeägda Mohlins där man kan inhandla och avnjuta delikata bakverk. Backaplan, med sitt stora tjänsteutbud av butiker och restauranger, ligger en kort promenad bort. In till stadskärnan tar det ca 14 minuter med buss som har täta avgångar. Välkommen Hem!