Logotyp av HusmanHagberg Gotland
Logotyp av HusmanHagberg Gotland

Betaniavägen 28B

Tofta - Gnisvärd, Gotlands kommun

Visa på karta

1 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    38,7 m²
    Avgift
    2 473 kr/mån
    Driftkostnad
    11 412 kr/år

Förening
BRF Smågårde 2
Pris/m²
33 463 kr/m²
Premium
Uteplats
Vi säger det direkt: solen bor på Gotland. Det är kanske inte vetenskapligt bevisat – men känslomässigt? Solklart. Och när solen strålar som bäst, var vill man då vara? Nära stranden, förstås. Just det får du här, på Betaniavägen 28B: ett snyggt, lättskött och inbjudande semesterboende med altan för grillkvällar, solstunder och långa frukostar i linneskjorta. Här bor du med gång- eller cykelavstånd till både Gnisvärds och Toftas legendariska stränder. Så vad säger checklistan? Morgondopp? Check. Glass i solen? Absolut. Magiska solnedgångar över havet? Trippelcheck. Planlösningen? Jodå, den levererar. Ett öppet och ljust allrum med köksdel perfekt för att fixa morgonkaffet och kvällens grilltillbehör. Bara att kliva ut genom altandörren så är du mitt i sommarens vardagsrum. Sovrummet är stort och har egen utgång till altanen. Nuvarande ägare har dessutom smart nog gjort om ett tidigare förråd till ett extra sovutrymme utan fönster, men med hög mysfaktor. Och badrummet? Snyggt! Kakel på väggarna, stilren våtrumsmatta och redo att ta emot sandiga fötter efter dagens äventyr. Och läget? Det är semesterguld. Stranden är så nära att du nästan kan känna saltstänket på huden bara av att öppna dörren. Cykeln tar dig dit på nolltid, fötterna klarar det galant, och bilen? Den får vila – det här är semesterläge på riktigt. Vill du in till Visby? Bussen stannar bara några hundra meter bort. En liten men viktig grej: Det här är ett semesterboende, vilket innebär att du inte får bo här permanent. MEN! Det innebär också riktigt bra möjligheter att hyra ut när du inte själv njuter av Gotland. Nuvarande ägare hyr ut via Airbnb och föreningen har dessutom en egen uthyrningssida – med andra ord: uthyrningsmöjligheter deluxe. Så: Är du redan på ön? Ring så bokar vi visning! Är du på fastlandet? Hoppa på färjan eller ta flyget! Vill du kolla hemifrån soffan? Vi löser digital visning. Missa inte den filmade rundvandringen med mäklaren. Du hittar filmen under fakta och dokument - Länkar Varmt välkommen till oss på HusmanHagberg Gotland