Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Västra torggatan 8

Tingvallastaden, Karlstads kommun

Visa på karta

2 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    57 m²
    Våning
    4 av 6, hiss finns
    Avgift
    4 248 kr/mån
    Driftkostnad
    4 740 kr/år

Byggår
1904
Förening
BRF Grand Hotell Karlstad
Energiklass
C
Pris/m²
39 474 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
I Brf Grand Hotell har vi nu nöjet att presentera denna otroligt fina och välplanerade tvårummare om 57 kvm. Lägenheten har en modern och luftig planlösning, hög takhöjd, stora fönster och noggrant utvalda material och designlösningar som skapar en trivsam och stilren miljö. Vid entrén möts du av en ljus hall med generös förvaring. Vidare öppnar bostaden upp sig med ett vardagsrum och kök i en social och rymlig öppen planlösning, där den höga takhöjden och ljusinsläppet bidrar till en härlig atmosfär. Köket är stilrent och arbetsvänligt med köksö som gör det enkelt att umgås kring matlagningen. Lägenheten rymmer också ett avkopplande sovrum med en praktisk klädkammare i anslutning och ett elegant, helkaklat duschrum med kombitvättmaskin. Dessutom erbjuder boendet en låg månadsavgift, vilket ger dig extra utrymme i ekonomin för annat. Här har ni möjlighet att bo i vacker och historisk byggnad från 1904, belägen i hjärtat av Karlstad. Byggnaden genomgick en omfattande renovering och nybyggnation under 2019, vilket resulterade i exklusiva och moderna bostäder. Föreningen erbjuder gemensamma faciliteter som en relaxavdelning med en imponerande takterrass, spa-bad, bastu och dusch som medlemmarna kan använda fritt. Dessutom finns Grands matsal, en rymlig lokal på hela 180 kvm som passar perfekt för festliga tillfällen, samt en övernattningslägenhet för gäster. När ni kliver ut genom dörren befinner ni er mitt i stadens liv och rörelse, med shopping, nöjen och restauranger inom räckhåll. Stora Torget, stadens knutpunkt för bussar, ligger bara ett stenkast bort, och åt andra hållet hittar ni tågstationen. Den här vill ni inte missa! Varmt välkomna att kontakta ansvarig mäklare Jakob vid intresse!