Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Västervik
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Västervik

Tändsticksvägen 12A

Tändstickan, Västerviks kommun

Visa på karta

1 375 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    44 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 972 kr/mån
    Driftkostnad
    7 752 kr/år

Byggår
2019
Förening
BRF Solsticksvägen i Västervik
Energiklass
E
Pris/m²
31 250 kr/m²
Plus
Uteplats
Välplanerad tvåa i markplan med stenlagd uteplats i det populära och centralt belägna området Tändstickan. Denna moderna bostad, byggd 2020, kombinerar stilren design med smart funktionalitet. Lägenheten om 44 kvadratmeter har en öppen och ljus planlösning mellan kök och vardagsrum, ett helkaklat badrum med golvvärme, ett rogivande sovrum samt en välkomnande hall. Från både bostaden och den trevliga uteplatsen kan du njuta av en bekväm vardag med närhet till alla bekvämligheter och du är samtidigt omgiven av grönska och natursköna omgivningar. Till lägenheten hör ett separat förråd och det finns möjlighet att hyra parkeringsplats. Här bor du med närhet till vattnet och har chans till båtplats direkt nedanför vid bryggorna i gästhamnen eller vid Notholmen. För naturälskaren som samtidigt vill ha tillgång till stadens bekvämligheter är det här det perfekta boendet. Från Tändsticksområdet är det nära till allt. Tjugo minuters promenad bort ligger Gränsö naturreservat, med sina ekhagar, karga klippor, sandstränder och vilda skogar. Hit åker många Västerviksbor på helgerna för att vandra, grilla eller bara njuta av det unika skärgårdslandskapet. Ännu närmare, ett stenkast från området, finner du Lögabergen. Med sina släta, inbjudande klippformationer har det blivit en av stans mest välbesökta badplatser, och ett populärt utflyktsmål. Samtidigt bor du i stadens absoluta närhet. Via strandpromenaden som korsar Slottsholmen tar du dig raskt in till city och Strandvägen, där uteserveringarna snabbt fylls upp under sommarkvällarna. Västervik blomstrar som allra mest på sommaren, men sjuder av liv även under vinterhalvåret. Nästan alla restauranger är öppna året runt, och i stadskärnan finns mängder av butiker och flera mysiga kaféer. Varmt välkomna på visning!