Logotyp av Notar Mäklare Uppsala
Logotyp av Notar Mäklare Uppsala

Svartbäcksgatan 83B

Svartbäcken, Uppsala kommun

Visa på karta

1 895 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    47 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 836 kr/mån

Byggår
1943
Förening
HSB BRF 12 Sigsten i Uppsala
Energiklass
D
Pris/m²
40 319 kr/m²
Premium
Balkong
Fantastik 2rok med balkong i söderläge högst upp i huset! Välkommen till ett hem som kombinerar charm från 1940-talet med moderna bekvämligheter, beläget i det eftertraktade området Svartbäcken i Uppsala. Här bor ni i en ljus och rymlig lägenhet på 47 kvm, belägen på tredje våningen – perfekt placerad med närhet till både stadens puls och natursköna omgivningar. Bostaden har en genomtänkt planlösning där varje kvadratmeter är optimalt utnyttjad. Den välkomnande hallen erbjuder gott om förvaring och leder vidare till ett rymligt sovrum med platsbyggda garderober och ett vackert ljusinsläpp som skapar en harmonisk atmosfär. Vardagsrummet är hjärtat i bostaden, en inbjudande plats med generösa sällskapsytor, vackert golv och takhöjd som förstärker den luftiga känslan. Här finns gott om plats för både en bekväm soffgrupp och matbord. Från vardagsrummet når du den soliga balkongen i söderläge – en idealisk plats att njuta av soliga dagar. Köket bjuder på en stilren inredning med kvalitativa materialval, gott om förvaring och bra arbetsytor, perfekt för matentusiasten. Bostadsrättsföreningen, HSB Brf 12 Sigsten, är stabil och välskött med låg skuldsättning och flera större renoveringar genomförda, såsom stambyte, tak- och balkongrenovering samt fönsterbyte. Till lägenheten hör två förråd, och i källaren finns en gemensam tvättstuga, ett hobbyrum med snickarbänk samt cykelrum. Föreningens grönskande innergård erbjuder grillplats, trädgårdsmöbler och ytterligare cykelställ. Att bo i Svartbäcken innebär att få det bästa av två världar – ett lugnt, charmigt område med vackra grönområden och samtidigt nära stadens bekvämligheter. Här finns mataffärer, mysiga restauranger och träningsmöjligheter vid Fyrishov och Röbo inom gångavstånd. Med cykel, buss eller en kort promenad når du snabbt city. Svartbäcken är en stadsdel att trivas i året om, där den pittoreska atmosfären och de natursköna omgivningarna gör varje säsong speciell. Här finns allt du behöver för ett bekvämt och trivsamt boende.