Logotyp av Norrlandsmäklarna
Logotyp av Norrlandsmäklarna

Högalidsgatan 14

Sundsvall - Skönsberg, Sundsvalls kommun

Visa på karta

580 000 kr

620 000 kr-6 %

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    59,5 m²
    Våning
    3 av 3
    Avgift
    3 566 kr/mån
    Driftkostnad
    5 310 kr/år

Byggår
1956
Förening
HSB BRF Pilen i Sundsvall
Energiklass
E
Pris/m²
9 748 kr/m²
Välkommen till denna hemtrevliga och karaktärsfulla tvåa med ostört läge, högst upp i huset. Här bor du med utsikt över takåsarna, fint ljusinsläpp och vackra snedtak som skapar en unik atmosfär och förstärker bostadens charm. Lägenheten erbjuder en genomtänkt planlösning med luftiga rum och ett enhetligt, stilrent parkettgolv som löper genom hela hemmet. Det L-formade köket är både funktionellt och trivsamt, med vackert kakel, upplyst vitrinskåp och en charmig hylla under snedtaket som ger personlighet. Matplatsen är placerad vid det högt sittande fönstret där dagsljuset strömmar in och skapar en inbjudande miljö. Vardagsrummet är ljust och rymligt med snedtak och högt placerat fönster. Här finns gott om plats för både soffgrupp och social yta. Sovrummet går i en dovare ton som ger en lugn och ombonad känsla, med smart förvaring bakom stilrena textilier. I hallen finns ett extra rum som idag används som hemmakontor men som lika gärna kan nyttjas som rymlig walk-in-closet eller praktiskt förråd. Fräscht badrum med kakel och klinker. Här bor du i populära Brf Pilen - en stabil och uppskattad förening där bredband, värme, vatten och kabel-TV ingår i avgiften. Läget i Skönsberg är svårslaget, med närhet till service, butiker och goda kommunikationer. Området kallas ofta "staden i staden" och erbjuder smidiga bussförbindelser till såväl Birsta som stadskärnan. Varmt välkommen på visning!