Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Danderyd
Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Danderyd

Storängsstigen 15B

Stocksund, Danderyds kommun

Visa på karta

2 595 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    52 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 401 kr/mån
    Driftkostnad
    8 064 kr/år

Byggår
1948
Förening
BRF Bataljonen 1
Energiklass
E
Pris/m²
49 904 kr/m²
Premium
Visning söndag 12/4 inställd pga sjukdom. Här öppnas dörren upp till en ljus och härlig lägenhet belägen i ett lugnt och fridfullt villakvarter i Stocksund. Denna välplanerade 2 ROK på 52,5 kvm är optimal i sin planlösning med sociala och öppna ytor. Den rymliga och luftiga hallen erbjuder goda förvaringsutrymmen i form av en hatthylla och plats för skor, dessutom finns en väl tilltagen garderob nära intill. Vidare in i lägenheten ligger köket med ljusa skåpsluckor som är charmigt utformat med stora arbetsytor och här finns den maskinella utrustning som ofta efterfrågas (Kyl/frys, ugn, spis och diskmaskin). Badrummet är helkaklat och stiligt inrett där både duschdörrar, kommod, blandare och handdukstork bytts ut av nuvarande ägare. Vardagsrummet omges av mycket ljus ifrån de intilliggande fönstren i två väderstreck och är tack vare sin utformning och storlek lätt att inreda efter tycke och smak. Sovrummet är rymligt nog för en dubbelsäng utan att stjäla onödig yta i rummet. Här finns även garderober med skjutdörrar av spegelglas att tillgå. Till lägenheten hör även ett källarförråd samt ett stort vindsförråd. Lägenheten är praktiskt belägen nära busshållplatsen "Svanholmsvägen", vilket ger smidig transport till Djursholms Torg och Danderyds sjukhus. Ifrån Danderyds sjukhus tar det endast cirka 10 minuter med tunnelbana till Östermalmstorg. För den som föredrar att promenera, ligger Roslagsbanan på ett avstånd av cirka 12-15 minuter. Stocksund är en idealisk plats för dig som söker lugn och närhet till grönområden och natur. Här bor du nära vatten, skog, parker och underbara promenadstråk. Som boende har du dessutom tillgång till föreningens stora gemensamma altan med grill och utemöbler. Kontakta ansvarig mäklare Emma Kågström 070-371 57 20 för mer information!