Logotyp av Fastighetsbyrån Hässelby/Vällingby/Spånga
Logotyp av Fastighetsbyrån Hässelby/Vällingby/Spånga

Rissnavägen 69

Spånga - Bromsten, Stockholms kommun

Visa på karta

1 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    70 m²
    Våning
    2 av 4, hiss finns
    Avgift
    5 794 kr/mån

Byggår
1997
Förening
BRF Idun Nr 1
Energiklass
E
Pris/m²
19 929 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna trivsamma tvåa om 70 kvm, ett hem med härlig rymd och fint ljusinsläpp! Här bor du i ett lugnt och omtyckt område i Bromsten, med närhet till både natur, service och goda kommunikationer. Bostaden är en del av ett seniorboende (50+), vilket skapar en trygg och harmonisk boendemiljö. Den soliga balkongen i söderläge är ett extra plus, perfekt för avkoppling under årets varmare dagar. Lägenheten erbjuder en genomtänkt planlösning med gott om utrymme för både vardag och umgänge. Det luftiga vardagsrummet rymmer enkelt både soffgrupp och matplats, och de stora fönsterpartierna ger ett fint ljusinsläpp under hela dagen. Köket har en praktisk utformning med bra arbetsytor samt en trevlig matplats intill fönstret. Vidare finns ett generöst sovrum med plats för dubbelsäng, garderober och arbetsyta. Från sovrummet når du den soliga balkongen, en lugn plats att njuta av en kopp kaffe eller en bok. Badrummet är funktionellt och hallen erbjuder goda förvaringsmöjligheter samt en praktisk klädkammare/förråd. Observera: Badrummet har en konstaterad byggskada som behöver åtgärdas och en renovering kommer att krävas. Detta ger samtidigt köparen möjlighet att själv välja material och utformning efter egna önskemål och behov. Föreningen har meddelat att en ersättning om 24 000 kr kommer att utbetalas efter genomförd renovering. Bostaden är en del av ett seniorboende (50+), vilket bidrar till en lugn och trivsam boendemiljö. I området finns allt du behöver inom räckhåll – mataffär, restauranger, gym med dygnet-runt-öppet (Spånga) samt goda kommunikationer via buss och pendeltåg. Här bor du även med promenadavstånd till Spånga centrum, Spånga By och Järvafältets vackra grönområden, som erbjuder härliga naturupplevelser året om. I närheten finns också skolor, förskolor, Spånga IP samt fri parkering på gatan. Ett hem med fina kvaliteter och goda möjligheter att sätta din egen prägel. Varmt välkommen på visning!