Logotyp av Widerlöv Kungsholmen
Logotyp av Widerlöv Kungsholmen

Rissnavägen 45, 1 tr

Spånga - Bromsten, Stockholms kommun

Visa på karta

1 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    66 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 642 kr/mån
    Driftkostnad
    5 800 kr/år

Byggår
1966
Förening
BRF Idun 17
Energiklass
E
Pris/m²
25 682 kr/m²
Premium
Balkong
- Avgiftsfritt första året. - Fri andrahandsuthyrning. - Juridisk person accepteras. - Insynskyddad balkong. - Renoverat kök & badrum. Välkommen till ett hem där ljus, rymd och harmoniska materialval samspelar på ett sätt som direkt skapar en känsla av lugn och trivsel. Här bor du i en genomtänkt och välplanerad bostad där varje yta nyttjas effektivt, samtidigt som den öppna känslan gör att hemmet upplevs större än sina kvadratmeter. Redan när du kliver in möts du av en inbjudande hall med bra förvaring och plats för ytterkläder. Vidare öppnar bostaden upp sig mot ett ljust och luftigt allrum där stora fönsterpartier släpper in rikligt med dagsljus och skapar en fin kontakt med den grönskande omgivningen utanför. Här ryms enkelt både en generös soffgrupp, matplats, en flexibel planlösning som passar lika bra för avkoppling som för sociala tillfällen. Köket är stilrent och funktionellt med ljusa luckor, goda arbetsytor och gott om förvaring. Här finns alla förutsättningar för både vardagsmatlagning och middagar i gott sällskap. Sovrummet är rofyllt och väl tilltaget med plats för dubbelsäng och tillhörande möblemang. Härifrån nås även bostadens balkong som vetter mot lugn grönska - en perfekt plats för morgonkaffet eller en stunds avkoppling i solen. Badrummet är fräscht och vitt kakel på vägg och grå badrumsmatta. Här finns både badkar/dusch, kommod samt god förvaring. Genomgående präglas bostaden av ljusa färgval, fina golv och en varm, ombonad känsla. Tillsammans med den gröna utsikten och det fina ljusinsläppet skapas ett hem som känns både harmoniskt och levande - ett boende att verkligen trivas i.