Logotyp av Wallenstedt Fastighetsmäkleri
Logotyp av Wallenstedt Fastighetsmäkleri

Termikgatan 49C

Sörbyängen, Örebro kommun

Visa på karta

1 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    46 m²
    Våning
    1 av 5, hiss finns ej
    Avgift
    3 597 kr/mån
    Driftkostnad
    4 500 kr/år

Förening
BRF Södra Ladugårdsängen 1
Energiklass
B
Pris/m²
32 500 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkommen till Termikgatan 49C och denna välplanerade 2 rok i markplan med en stor uteplats mot den lugna innergården. Här bor du i en modern bostad med genomgående ljusa materialval och en öppen planlösning som skapar en trivsam och lättmöblerad helhet. Månadskostnad = 6 831 kr. Inklusive amortering 8 949 kr (Aktuellt pris: 1 495 000 kr, belåningsgrad: 85 %, ränta: 2,7 %, amortering: 2 %, månadsavgift: 3597 kr/mån, driftkostnad: 375 kr/mån kr/mån) Medianhyran för en 2a i Örebro = 8 583kr (Qasas hyresrapport 2024 + ökning enligt ÖBO 2025 (4,45%)) Bostaden erbjuder ett luftigt vardagsrum i öppen anslutning till köket där stora fönsterpartier och glasdörr ger ett fint ljusinsläpp och direkt kontakt med uteplatsen. Planlösningen gör det enkelt att kombinera sociala ytor med plats för både matgrupp och vardagsrum. Köket är praktiskt utformat i vinkel med goda arbetsytor, kakel ovan bänk samt utrustat med diskmaskin, spis, ugn samt kyl och frys. Sovrummet är rofyllt med bra ljusinsläpp från ett större fönster och gott om väggyta som ger flexibilitet i möbleringen. Badrummet är helkaklat i ljusa toner med klinkergolv, golvvärme, dusch med glasvägg samt kombinerad tvättmaskin och torktumlare. Spotlights i taket ger ett jämnt och funktionellt ljus. Den stora uteplatsen är en av bostadens tydliga styrkor. Den är belagd med stenplattor och ligger i direkt anslutning till vardagsrummet. Delar av uteplatsen är skyddad under tak vilket förlänger säsongen och skapar en mer ombonad känsla. Här finns planteringar och grönska som ger ett insynsskyddat men öppet läge mot den trevliga innergården. Föreningen består av 75 lägenheter i en modern byggnad från 2019 och erbjuder bekvämligheter som garage, cykelförråd, bastu, gemensam terrass och växthus. Bredband och TV via Telia ingår i avgiften. Ekonomin är stabil med en skuldsättning om ca 14 805 kr/kvm, soliditet om 68 % och energikostnad om 169 kr/kvm. Räntekänsligheten uppgår till 17 % och avgiften har justerats under 2024 för att möta ökade räntor, vilket skapar en mer långsiktig balans. Här bor du i ett modernt och växande område med närhet till Stora Coop, restauranger, gym och fina grönområden. Goda bussförbindelser tar dig smidigt till centrala Örebro samtidigt som läget ger enkel access till större vägar för pendling.