Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Oldevigsgatan 1

Sommarro, Karlstads kommun

Visa på karta

1 590 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    56 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns
    Avgift
    3 553 kr/mån
    Driftkostnad
    9 262 kr/år

Byggår
1970
Förening
BRF Sommarroparken i Karlstad
Energiklass
D
Pris/m²
28 393 kr/m²
Premium
Hiss
Nu presenterar vi en ljus tvåa med fritt och insynsskyddat läge i ett av Karlstads mest eftertraktade områden Sommarro! Lägenhetens 56 kvadratmeter fördelar sig på ett vardagsrum med utgång till den härliga balkongen, ett modernt och välutrustat kök med köksö och plats för matbord, ett rymligt sovrum samt ett helkaklat badrum med tvättpelare och förvaring. Här bor ni med fritt läge med ett grönskande parti utanför som bidrar till att bostaden är insynsskyddad. Gemensamt i föreningen finns en relaxavdelning med bastu, en gästlägenhet för medlemmarnas besökare samt en gräsyta med grill. Här bor ni dessutom med låg månadsavgift, så att ni får mer pengar över till annat. Sommarro är ett lugnt och eftertraktat område med närhet till både älven och fina grönområden i Jakobsbergsskogen och Mariebergsskogens strandängar. Ni kan vandra ner till älven i morgonrock om ni önskar för ett dopp i det blå. Här finns brygga med badstege. För den aktiva finns Sommarro golf- och padelbana samt ett jättefint elljusspår i Jakobsbergsskogen en kort promenad från bostaden. Flera busshållplatser finns i området och på en kort cykeltur befinner ni er i centrum med shopping, nöjen och restauranger. Varmt välkomna att kontakta ansvarig mäklare Amanda vid intresse!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Sommarroparken i Karlstad

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling