1/35

3 250 000 kr
2 995 000 kr+9 %
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
62,5 m²
Våning
7 av 9, hiss finns
Avgift
4 601 kr/mån
Driftkostnad
4 000 kr/år
Premium
Balkong
Hiss
Accepterat pris - vänligen kontakta mäklaren för bokad visning!
En underbar balkong och en attraktiv planlösning med öppna sällskapsytor är vad som utmärker det här fina hemmet. På Folkparksvägen 164, i populära Brf Tulpanträdet, finns den här fina bostaden med en mycket välplanerad layout där man har fått till en god balans mellan de sociala ytorna och sovrummet. Matplats och vardagsrum är i anslutning till varandra, vilket möjliggör middagar för många gäster. Balkongen blir verkligen till ett extrarum som är perfekt under sommarhalvåret. Sovrummet är ett riktigt drömsovrum, väl tilltaget i storlek och med stor angränsande klädkammare. Klädkammaren nyttjas av många som ett extrarum, t.ex. hemmakontor/hobbyrum.
Mycket populär och stabil bostadsrättsförening med bra ekonomi där man äger marken. Som boende här har du tillgång till bl.a pool, bastu, gym, festlokal, tre tvättstugor, övernattningslägenheter, garage samt ett stort källarförråd.
Att du inte behöver gå ut för att komma till garaget är något som uppskattas och särskilt mycket under vinterhalvåret.
Du når bostaden från alla tre portar: 160,164 och 166.
Strax utanför porten finns en busshållplats som trafikeras av linje 142 som tar dig till Älvsjö åt ena hållet och åt andra hållet till Telefonplan. Ca 5-10 min promenadväg bort nås Älvsjö torg och Älvsjö station. På Älvsjö torg finns caféer, restauranger, florist och gym. Älvsjö station är också en knutpunkt vad gäller allmänna kommunikationer. Med pendeltåget tar det endast 9 minuter till Sthlm C.