Logotyp av Mäklarhuset Örebro
Logotyp av Mäklarhuset Örebro

Termikgatan 27 B

Södra Ladugårdsängen, Örebro kommun

Visa på karta

1 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    54,8 m²
    Våning
    5 av 5, hiss finns
    Avgift
    5 571 kr/mån
    Driftkostnad
    4 800 kr/år

Byggår
2018
Förening
BRF Gripen 2 i Örebro
Energiklass
C
Pris/m²
27 281 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till ditt drömboende högst upp i detta läckra hus beläget på Termikgatan 27B i Södra Ladugårdsängen. Med en imponerande takhöjd på hela 6,2 meter får du en känsla av rymd och frihet som inte går att beskriva med ord. Denna bostadsrätt är perfekt för dig som älskar att njuta av livets små guldkorn. Föreningen erbjuder en pool och bastu, vilket ger dig möjlighet att koppla av och unna dig en stund av total avkoppling utan att lämna ditt hem. Balkongen i västerläge bjuder in till sköna sommakvällar med solnedgången och det höga fina läget. För dig som älskar golf är läget optimalt, golfbanan ligger nära och ger dig möjlighet att utöva din favorithobby närhelst du önskar. I månadsavgiften om 5.571kr/mån ingår värme, bostadsrättstillägg, kabel-TV, bredband (100/100 Mbit/s) och IP-telefoni (Telia triple play). Inom föreningen finns pool med tillhörande poolhus, växthus och bastu. Om du så önskar går det att odla eller bara njuta av den lugna innergården. Intill bostaden finns Grönpepparparken och endast ett stenkast bort finner du mataffären COOP och gymmet Friskis och Svettis. ca 1-2 km bort finns Gustavsviks badhus och gillar du att spela golf finns Gustavsviks 18 håls golfbana precis intill bostaden. ca 7-10 min cykelavstånd till citykärnan med brett utbud av restauranger och butiker! INTRESSERAD AV EN VISNING? Kontakta mäklaren för att boka din visningstid; Fred Rehn Janowicz 072-8198151
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Gripen 2 i Örebro