Logotyp av Fastighetsbyrån Kalmar
Logotyp av Fastighetsbyrån Kalmar

Bragegatan 27B

Södercentrum, Kalmar kommun

Visa på karta

1 245 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    60,5 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    5 016 kr/mån
    Driftkostnad
    4 572 kr/år

Byggår
1947
Förening
HSB BRF Svärdsliljan i Kalmar
Energiklass
E
Pris/m²
20 579 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till denna välplanerade och ljusa tvåa om 60,5 kvm, belägen högst upp i huset vid omtyckta Södercentrum. Här bor du med ett smidigt läge och en härlig balkong i väster där du kan njuta av eftermiddags- och kvällssolen. Bostaden erbjuder en genomtänkt planlösning med generösa ytor och gott om förvaring. Köket är yteffektivt med charmigt burspråk som skapar en naturlig matplats med fint ljusinsläpp. Vardagsrummet är luftigt med stora fönsterpartier och utgång till balkongen, vilket ger en social och inbjudande känsla. Sovrummet är väl tilltaget och erbjuder gott om plats för både säng och förvaring med inbyggda- och fristående garderober. Badrummet är ljust och fräscht, helkaklat och utrustat med egen tvättmaskin, en bekvämlighet som underlättar vardagen. Här bor du i ett lugnt och lummigt område med närhet till service, kommunikationer, badmöjligheter och centrala Kalmar. Ett hem som kombinerar läge, ljus och funktion – varmt välkommen att upptäcka Bragegatan 27B!
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Svärdsliljan i Kalmar

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling