Logotyp av LF Fastighetsförmedling Gävle
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Gävle

Sörbygatan 67D

Söder, Gävle kommun

Visa på karta

1 149 500 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    47,5 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns
    Avgift
    3 455 kr/mån
    Driftkostnad
    4 572 kr/år

Byggår
1973
Förening
HSB BRF Pernau i Gävle
Energiklass
E
Pris/m²
24 200 kr/m²
Premium
Hiss
Välkommen till denna moderna och påkostade tvåa på Sörbygatan på söder om Gävle, belägen i den populära föreningen Pernau. Här bor du på fjärde våningen med ett högt läge som erbjuder ett härligt ljusinsläpp utan insyn och utsikt över området. Bostaden har genomgått omfattande renoveringar med modern utrustning och ett nytt, stamrenoverat badrum från 2019. Köket är välutrustat med diskmaskin, inbyggd mikro, spishäll och ugn från 2010. En kombinerad kyl/frys från 2021 samt en vinkyl från 2015. Badrummet är helkaklat med golvvärme och takdusch med glasväggar. Genomgående parkettgolv i samtliga rum förhöjer den eleganta känslan. Den centrala positionen erbjuder närhet till allt vad Gävle kan erbjuda. Med kort promenadavstånd till Gävle centralstation samt närhet till livsmedelsbutiker, shopping och caféer. För den som gillar friluftsliv finns även ett mysigt promenadstråk i Södra Koloniträdgården. Föreningen är välskött med stabil ekonomi och erbjuder låg månadsavgift om 3455 kronor per månad. Värme, vatten, kabel-TV och bostadsrättstillägg ingår i månadsavgiften. Föreningen tillämpar enhetsmätning på elen vilket innebär att du ej behöver sätta upp något elavtal och betalar endast för din förbrukning och ingen nätavgift. Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare vid intresse!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Pernau i Gävle

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling