Logotyp av HusmanHagberg Helsingborg
Logotyp av HusmanHagberg Helsingborg

Rektorsgatan 8B

Slottshöjden, Helsingborgs kommun

Visa på karta

1 750 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    55 m²
    Våning
    2 av 5, hiss finns
    Avgift
    4 016 kr/mån
    Driftkostnad
    3 900 kr/år

Byggår
1946
Förening
BRF Lykttändaren
Energiklass
E
Pris/m²
31 818 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna fantastiska tvåa om 55 kvm, belägen på andra våningen i charmiga Brf Lykttändaren på attraktiva Slottshöjden! Här möts stadens puls och ett rogivande boende i en perfekt harmoni, där varje detalj bidrar till en känsla av trivsel och hemtrevnad. Redan i hallen välkomnas du av en inbjudande atmosfär med praktisk förvaring som gör vardagen enkel och organiserad. Köket, ljust och inbjudande, erbjuder gott om skåpsutrymme och moderna funktioner. Här finns en mysig matplats som bjuder in till både vardagsmåltider och trevliga stunder med vänner. Vardagsrummet är hjärtat i hemmet, med generösa ytor som rymmer både en bekväm soffgrupp och en större matplats. Från rummet leder balkongdörren ut till en härlig balkong – en plats där du kan njuta av solen, koppla av med en bok eller bara ta in utsikten. Sovrummet är en fridfull oas med gott om plats för en dubbelsäng och stora garderober som sväljer det mesta. För ytterligare förvaring finns en rymlig klädkammare, perfekt för att hålla ordning på allt från säsongskläder till andra tillhörigheter. Det stilrena badrummet är generöst tilltaget och erbjuder en dusch, kommod, spegelskåp och toalett – en funktionell och smakfull plats som underlättar vardagen. Denna bostad präglas av ljus, rymd och en genomtänkt planlösning som bjuder in till både avkoppling och umgänge. Med sitt fantastiska läge på Slottshöjden är detta ett hem som verkligen måste upplevas. Varmt välkommen till Rektorsgatan 8B – ett boende att älska!