Logotyp av Notar
Logotyp av Notar

Ekholmsvägen 367

Skärholmen, Stockholms kommun

Visa på karta

1 895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    59,3 m²
    Avgift
    4 882 kr/mån
    Driftkostnad
    5 400 kr/år

Byggår
1999
Förening
Riksbyggen BRF Ekholmshöjden
Energiklass
D
Pris/m²
31 956 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
*Kontakta mäklaren för att boka tid för visning!* Varmt välkommen till Skärholmen och denna välplanerade bostad på Ekholmsvägen 367. Lägenheten disponeras av nuvarande ägare som 2 rok men är enligt lägenhetsförteckningen registrerad som 1 rok. Här möts man av en ljuvlig atmosfär, öppen social planlösning och ett underbart ljusinsläpp tack vare stora fönsterpartier. Rymlig uteplats som blir till ett extra rum när vädret tillåter. Här ryms bord och stolar samt odlingsmöjligheter för den med gröna fingrar. Rymligt sovrum med plats för större säng och annat möblemang. Kök med diskmaskin och kombinerad kyl och frys. Matplats som med fördel placeras invid fönsterpartiet. Helkaklat badrum som är utrustat med badkar, handfat, wc och spegelskåp. Föreningen har en trevlig innergård som erbjuder sol större delen av dagen. Gården har ett lugnt läge och ligger mellan båda huskropparna. Här finns stolar, bord och grill som bidrar till umgänge. Utmärkt för grillning och andra festliga tillfällen. På framsidan av ingången så finns en lekplats. Föreningen har även en trädgårdsgrupp som sköter och planterar växter i föreningens område. Brf Ekholmshöjden är en välskött förening med god ekonomi. Föreningen består av 77 bostadsrättslägenheter. Här får du ett behagligt boende med hiss, gym, lägenhetsförråd, gästlägenhet, tvättstuga, cykelförråd och MC -parkering och P - platser för medlemmarna. Föreningen har en låg skuldsättning. Föreningen har även laddplatser för elbilar. Endast 420 meter från bostaden så finns Skärholmens tunnelbanestation som tar dig in till Stockholms city på cirka 20 minuter. Väljer man istället att ta bilen så tar resan cirka 15 minuter. Här finns även Skärholmens galleria SKHLM med över 100 butiker och restauranger. Här finns bl.a. mode, inredning, sport, elektronik, ur- och optikaffärer. Utöver det finns ett stort serviceutbud med t ex livsmedelsaffärer, apotek, bibliotek, frisörer, caféer och restauranger. Ett av Stockholms populäraste grönsaksmarknad. Andra sidan motorvägen så finns Kungens Kurva handelsplats med flera butiker samt Sveriges största IKEA samt Heron City med bland annat SF Biograf, lekland och bowling. Nära naturreservat och promenadstråk (Sätra strandbad). Välkommen att längta hem!