Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Lejongapsvägen 19B

Sandhult, Borås kommun

Visa på karta

400 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    63 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    5 682 kr/mån
    Driftkostnad
    9 300 kr/år

Byggår
1982
Förening
HSB BRF Sandhult i Borås
Energiklass
F
Pris/m²
6 349 kr/m²
Premium
Balkong
*Kontakta ansvarig mäklare för att boka visning* Välkomna till Lejongapsvägen 19B, här bor du i populärt och idylliskt villaområde i Sandhult. Lägenheten är en kvadratoptimerad gaveltvåa om hela 63 kvadrat, med härligt ljusinsläpp från flera håll. Bostaden är belägen en trappa upp, med separat ingång samt möjlighet att ha ett bord med tillhörande stolar intill entrén. Lägenheten erbjuder kök och vardagsrum i öppen planlösning, här är det rymligt och finns plats för både soffa och matsalsdel. Via kök och vardagsrum nås den rymliga balkongen, utsikten vetter främst åt lekplatsen och grönskande omgivning. Stort sovrum med garderober längst en hel vägg och nyrenoverat badrum 2024 som är förberett för egen tvättmaskin. Föreningen har flera uteplatser med grillmöjlighet samt en gemensam tvättstuga. Till varje bostad hör ett förråd samt en p-plats. Sandhult är en liten idyllisk ort, belägen ca 20 minuter utanför Borås. Här bor du omgiven av vacker natur och sjöar. De närliggande sjöarna ger möjligheter till bad, fiske och båtliv sommartid. Vintertid kan du istället njuta av skidåkning i de fina spåren som ligger nära tillhands eller skidskor. I Sandhult finns förskola och skola samt en bra idrottsförening. Från den närliggande busshållplatsen (800 meter) tar du dig till Borås och Alingsås, även goda pendlingsmöjligheter mot Sandared. Kontakta ansvarig mäklare med din intresseanmälan! Med vänliga hälsningar Moa Hallabro 0739840178
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende