Logotyp av Fastighetsbyrån Sälen
Logotyp av Fastighetsbyrån Sälen

Långtorpet 2B

Sälfjällstorget, Malung-Sälens kommun

Visa på karta

2 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    45 m²
    Avgift
    3 870 kr/mån
    Driftkostnad
    7 146 kr/år

Förening
BRF Långtorpet 1
Energiklass
F
Pris/m²
55 444 kr/m²
Premium
Uteplats
Hiss
Nu erbjuds en stilren och välplanerad lägenhet med ett oslagbart läge vid Sälfjällstorget! Här bor du strax intill pisten i bästa möjliga solläge. Altanen är den perfekta platsen för avkoppling, där du kan njuta av både soliga dagar och härliga kvällar i spabadet. Lägenheten erbjuder ett välplanerat och socialt kök med en köksö som skapar en naturlig samlingspunkt för matlagning och umgänge. Intill köket finns en matplats för fyra personer, perfekt placerad vid de stora glasdörrarna som leder ut till altanen och det avkopplande spabadet. Den mysiga allrumsdelen, med soffgrupp framför TV:n, skapar en trivsam plats att koppla av på. Badrummet ger ett gott intryck med ljust kakel på väggarna och praktiskt våtrumsmatta på golvet, givetvis med härlig golvvärme. En trappa upp finner du ett större sovloft som rymmer fyra bäddar. Lägenheten har ett oslagbart läge med direkt anslutning till Sälfjällstorget i Lindvallen, vilket gör det till den perfekta basen för att uppleva fjällvärlden året runt. På vintern har du direkt tillgång till Lindvallens skidbackar, längdspår och ett stort utbud restauranger och butiker beläget intill torget. Närmsta lift finner du enbart 120 meter bort. Lindvallen är också platsen för dig som vill uppleva fartfyllda aktiviteter och äventyr även under sommaren. Här kan du prova på downhill-cykling, höghöjdsbana eller den fartfyllda mountain coaster. För den som vill åka skidor även på sommaren finns möjlighet till summer skiing, och Experium erbjuder bad och avkoppling året runt. Med aktiviteter för alla smaker och årstider är Sälfjällstorget och Lindvallen det perfekta läget för både vinter- och sommarsemester.