Logotyp av Widerlöv Uppsala
Logotyp av Widerlöv Uppsala

Salabacksgatan 24A

Salabacke, Uppsala kommun

Visa på karta

1 795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    68 m²
    Våning
    4 av 4, hiss finns
    Avgift
    5 334 kr/mån
    Driftkostnad
    6 600 kr/år

Byggår
1988
Förening
HSB BRF 72 Terrassen i Uppsala
Energiklass
E
Pris/m²
26 397 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna rymliga och mycket välplanerade 2:a om hela 68 kvm, attraktivt belägen högst upp i huset på våning 4 i en omtyckt HSB-förening med hiss från markplan – ett bekvämt boende som passar såväl det yngre paret som villasäljaren som söker något lättskött utan att kompromissa med yta och komfort. Bostaden erbjuder ett generöst och luftigt intryck där den stora inglasade balkongen blir ett självklart extra rum att njuta av stora delar av året, perfekt för både avkoppling och sociala tillställningar. I hallen möts du av ljusa ytskikt och laminatgolv samt en rymlig klädkammare som ger utmärkta förvaringsmöjligheter och bidrar till en välorganiserad vardag. Sovrummet är rofyllt och lättmöblerat med plats för större säng och tillhörande möblemang samt praktiska garderober. Badrummet är funktionellt utformat med vitkaklade väggar, blå plastmatta, wc, handfat, spegelskåp och egen tvättmaskin som förenklar vardagen ytterligare. Det generösa vardagsrummet bjuder på fint ljusinsläpp och gott om plats för både soffgrupp och matplats, härifrån nås även den fantastiska inglasade balkongen som förlänger bostadens sällskapsytor. Köket är praktiskt och trivsamt med vita skåpluckor, laminatbänkskiva och fullgod maskinell utrustning i form av kyl/frys, spis och fläkt, med potential att sätta sin egen prägel för den som önskar. Utöver bostadens goda förvaring finns även ett bekvämt förråd i entréplan. Här bor du i ett mycket attraktivt läge i Salabacke med kort promenadavstånd till expansiva Gränby köpstad med sitt breda utbud av butiker, service och restauranger, samtidigt som grönskande Källparken finns alldeles i närheten för rekreation. Det populära Konditori Brantingstorg, uppmärksammat i White Guide, nås på bara några minuter och till stadskärnan tar du dig smidigt med cykel eller buss, dessutom finns snabb anslutning till E4 för dig som pendlar. Välkommen hem till Salabacksgatan 24A!