Logotyp av Mäklarbyrå Louise L
Logotyp av Mäklarbyrå Louise L

Västra Kvarngatan 4A

Pantarholmen, Karlskrona kommun

Visa på karta

2 295 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    62,5 m²
    Våning
    2, hiss finns
    Avgift
    4 426 kr/mån
    Driftkostnad
    5 892 kr/år

Förening
HSB BRF Garvaren i Karlskrona
Energiklass
C
Pris/m²
36 720 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Toppmodern tvårummare i nyproduktion från 2021! Här erbjuds ett hem i genomgående fint skick med stilren, ljus interiör och en planlösning som verkligen tar vara på varje kvadratmeter. Redan i hallen möts du av ett härligt ljusinsläpp som följer med vidare in i bostaden. Köket och vardagsrummet samspelar i en öppen och social planlösning med gott om plats för både matgrupp och soffhörna, perfekt för såväl vardag som umgänge. Från vardagsrummet nås den generösa, inglasade balkongen som blir en naturlig förlängning av bostaden. Här finns gott om plats för både loungemöbler och växter, vilket skapar en riktigt trivsam och ombonad miljö att njuta av stora delar av året. Sovrummet är rogivande och rymligt med plats för dubbelsäng och är smart planerat med praktiska skjutdörrsgarderober i ett platsbyggt system som ger goda förvaringsmöjligheter. Det helkaklade duschrummet är modernt och utrustat med både tvättmaskin och torktumlare, ett bekvämt inslag i vardagen. Föreningens lugna innergård erbjuder trevliga gemensamma ytor med bland annat inglasat orangeri, lekplats samt tillgång till en gemensam samlingslokal. Möjlighet till garageplats finns, med smidig access till lägenheten utan trappor. Läget är mycket attraktivt med närhet till både stad och natur. En promenad längs Pantarholmskajen tar dig till Karlskrona centralstation och vidare in till stadskärnan på Trossö. Via bron når du även Långö med badplatser och fina klippor. I fastigheten bredvid finns Willys med generösa öppettider, och du har dessutom nära till både Blekinge tekniska högskola och Blekingesjukhuset.