Logotyp av SkandiaMäklarna Eskilstuna
Logotyp av SkandiaMäklarna Eskilstuna

Lenngrensgatan 19

Övre Nyfors, Eskilstuna kommun

Visa på karta

1 575 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    75 m²
    Våning
    2 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    5 694 kr/mån
    Driftkostnad
    9 552 kr/år

Byggår
1942
Förening
BRF Lenngrensgatan i Eskilstuna
Energiklass
F
Pris/m²
21 000 kr/m²
Premium
Balkong
Välkommen till denna stilfulla och hemtrevliga tvårummare om hela 75 kvm, med inglasad balkong i soligt västerläge! Belägen i en fastighet som restaurerats och byggts om till bostadsrättslägenheter, färdigställda 2017. Här möts du av ett modernt kök i vitt, med gott om arbetsyta och plats för en rejäl matgrupp. Från köket kliver du rakt ut på den inglasade balkongen, en perfekt plats för både måltider och avkopplande kvällar i solen. Vardagsrummet är luftigt och rymmer en större soffgrupp. Sovrummet är rogivande och har gott om plats för en dubbelsäng, med bra förvaring i inbyggda garderober. Det helkaklade badrummet är rymligt och smakfullt inrett med klassiskt vitt kakel, golvvärme och ett snyggt marockanskt klinkergolv i grå toner. Genomgående i bostaden finns ett vackert fanergolv i valnöt, och den generösa takhöjden bidrar till en härlig känsla av rymd och ljus. Parkeringsplats finns för köparen att ta över för endast 300 kr/mån. Här bor du med närhet till natursköna Kronskogen med vackra promenadstråk, och med bara en kort promenad till centrum, tågstation, matbutik och skolor, ett perfekt läge för dig som vill ha både bekvämlighet och natur nära till hands. Välkommen hem!
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Lenngrensgatan i Eskilstuna

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling