Logotyp av LF Fastighetsförmedling Nyköping
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Nyköping

Periodgången 7

Öster, Nyköpings kommun

Visa på karta

2 245 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    69 m²
    Våning
    2 av 3, hiss finns
    Avgift
    4 953 kr/mån
    Driftkostnad
    7 584 kr/år

Byggår
2015
Förening
BRF Spinnerskan 2 i Nyköping
Energiklass
E
Pris/m²
32 536 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
PRECIS INTILL ÅN - GENERÖS TAKHÖJD - INDUSTRIELL KÄNSLA Nu finns äntligen chansen att förvärva denna fantastiska bostad utöver det vanliga med oslagbar vy på första parkett mot Nyköpingsån! Här möts du av en otrolig rymd tack vare den generösa takhöjden och industriella ytskikt med en modern och stilren touch. En unik atmosfär som skapar en storslagen och avslappnad känsla. Välkomnande entré där det höga taket genast ger ett intryck av rymd och ljus vilket ger lägenheten en luftig atmosfär. Här disponerar du en yta om 69 utnyttjade kvadratmeter som fördelar sig på ett charmigt vardagsrum i delvis öppen planlösning mot det ljusa köket, ett väl tilltaget sovrum med bra förvaring i höga skåp med skjutdörrar, samt ett fräscht och helkaklat duschrum med tvättmaskin och torktumlare. Det som verkligen lyfter denna bostad är den stora balkongen vänd mot ån och naturreservat som ger dig som boende skön kvällssol. Ett rymligt förråd finns även på samma våningsplan intill lägenheten. Här bor du i den gamla industribyggnaden Spinnerskan som på tidigt 1900-tal användes som bomullsspinneri, 2017 byggdes huset om till bostäder. Brf Spinnerskan är en populär och stabil förening som har ett perfekt läge med närhet till tågstationen, centrum och vackra promenadsstråk längs ån och naturreservatet Hållet. Föreningen har dessutom en gemensam takterrass om 230 kvadratmeter som finns högst upp i huset med bästa solläge, fantastisk utsikt med flera utemöbler och grill. Här får du det bästa av båda världar med karaktär och charm från det gamla och samtidigt en modern standard. Välkommen till ett boende som inte lämnar något att önska!