Logotyp av Fastighetsbyrån Lerum
Logotyp av Fastighetsbyrån Lerum

Hovgårdsvägen 18

Östad/sjövik, Lerums kommun

Visa på karta

1 100 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    65,5 m²
    Våning
    1 av 2, hiss finns ej
    Avgift
    4 838 kr/mån
    Driftkostnad
    11 444 kr/år

Byggår
1966
Förening
HSB BRF Hovgården i Lerum
Energiklass
E
Pris/m²
16 794 kr/m²
Plus
Balkong
Välkommen till Hovgårdsvägen 18! I hjärtat av idylliska Sjövik väntar denna rymliga och välplanerade tvåa om 65,5 kvm. Här bor du med naturen som granne men ändå nära serviceutbud, goda kommunikationer och trivsamma restauranger. Bostaden erbjuder ett fantastiskt ljusflöde, stilrena ytskikt och en genomgående enhetlig känsla tack vare ett vackert laminatgolv i träimitation. Det stilfulla köket i mörk träton har plats för matbord och passar utmärkt för både vardag och middag med vänner. Det generösa vardagsrummet rymmer både soffgrupp och matsalsdel, härifrån når du den stora inglasade balkongen som fungerar som ett extra rum större delen av året. Utsikten över böljande åkrar och grönska ger en känsla av lugn och rymd. Vidare finns ett rogivande sovrum, fräscht badrum med badkar och tvättmaskin samt en välkomnande hall med praktisk garderobsvägg bakom skjutdörrar. En perfekt bostad för dig som söker något extra i en trivsam och naturnära miljö.
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarkedja

Guldhemmet 2025

Räkna på ditt nya boende

HSB BRF Hovgården i Lerum

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling