Logotyp av SkandiaMäklarna Upplands Bro
Logotyp av SkandiaMäklarna Upplands Bro

Pettersbergsvägen 4

Norrboda - Kungsängen, Upplands-Bro kommun

Visa på karta

2 050 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    61 m²
    Våning
    2 av 6, hiss finns
    Avgift
    4 320 kr/mån
    Driftkostnad
    19 188 kr/år

Byggår
2017
Förening
BRF Brunna Park
Energiklass
D
Pris/m²
33 607 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Vad sägs om modern komfort som möter ett levande och urbant läge endast ett stenkast från skogsstråk, badsjö och friluftsliv! Det låter svårt att kombinera men här finns det på riktigt. Den här bostaden på Pettersbergsvägen 4 erbjuder exakt detta och mer därtill. Stilren, lite extra stor och mycket välplanerad 2 rok om 61 kvm som känns i princip som ny. Innanför ytterdörren möts du av en skön och öppen planlösning där kök och vardagsrum smälter samman på ett naturligt och socialt sätt. De generösa ytorna tillsammans med stora ljusinsläpp skapar en härlig rymd och en trivsam atmosfär för både vardag och umgänge. Det här är ett hem som är lika perfekt för lugna hemmakvällar som för middagar med vänner. Sovrummet ligger rofyllt placerat mot den lugna innergården - en perfekt kontrast till bostadens mer urbana framsida där livet utanför skapar en härlig känsla av puls och rörelse. Från den soliga balkongen i skönt sydvästläge blickar du ut över gångstråk, vägen nedanför och området runt omkring - ett levande läge där man gärna sitter kvar lite längre med morgonkaffet medan området vaknar till liv. Här finns verkligen känslan av storstad, fast med Kungsängens lugn och närhet runt hörnet. Det helkaklade badrummet är smakfullt utfört utrustat med allt som behövs och självklart finns golvvärme som sätter guldkant för frussna under årets kallare månader. Läget är svårslaget för dig som vill kombinera stadskänsla med natur och rekreation. På bara några minuters promenad når du populära Lillsjön med badplats, utegym, fina cykel- och löpspår samt vackra promenadstråk som bjuder in till både träning och avkoppling året om. I området finns två stora matbutiker, Byggmax, Biltema, McDonalds, apotek och restauranger. E18 nås på 2 minuter med bil, från Kungsängen C går pendeltåg med kvartstrafik och det tar ca 25 till City.