1/22

1 195 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
43 m²
Våning
3 av 3, hiss finns ej
Avgift
3 531 kr/mån
Driftkostnad
15 433 kr/år
Förening
Riksbyggen BRF Örebrohus 4
Energiklass
D
Pris/m²
27 791 kr/m²
Antal besök
84
Premium
Balkong
Med ett ostört läge högst upp i huset och en balkong i soligt läge erbjuds här en stilren och välplanerad tvåa om 43 kvm.
Tack vare läget högst upp i huset bor du lugnt och ostört med väldigt lite insyn. Bostaden erbjuder en genomtänkt planlösning med separat sovrum, vardagsrum och ett stilrent kök, samtliga renoverade 2018 och i mycket gott skick. Det helkaklade badrummet, även det renoverat 2018, håller en modern standard.
Från vardagsrummet nås den trivsamma balkongen som vetter mot den lugna innergården. Här kan du njuta av solen från morgonen fram till cirka kl. 15 – en perfekt plats för både morgonkaffet och avkopplande stunder.
Förening och exteriör
Till lägenheten hör både ett vindsförråd och ett källarförråd med gott om förvaringsutrymme. I föreningen finns flera uppskattade gemensamhetsutrymmen såsom gym, tvättstuga och bastu (belägen på Phragmensvägen). Den mysiga innergården erbjuder en gemensam uteplats med grill och är väl skyddad från insyn.
Parkering finns smidigt på gatan utanför, där det oftast är gott om platser. Datumparkering gäller och månadsbiljett via Easypark kostar cirka 600 kr. Möjlighet finns även att ställa sig i kö till föreningens egna parkeringsplatser.
Fastigheten är väl omhändertagen – fasaden har nyligen målats om, taket har rengjorts och samtliga fönster har bytts ut, vilket bidrar till ett fräscht och uppdaterat helhetsintryck.
Området
Här bor du i ett lugnt och trivsamt område med närhet till det mesta. På kort avstånd finns flera matbutiker såsom Ica Nära Längbrotorg, Hemköp, Coop och Lidl. Stadskärnan nås på cirka 15 minuters promenad, med ett brett utbud av restauranger, caféer och service.