Logotyp av LF Fastighetsförmedling Stenungsund
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Stenungsund

Nordviksberg 203A

Nordviksberg/Skärhamn, Tjörns kommun

Visa på karta

1 795 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    64 m²
    Våning
    1 av 3, hiss finns
    Avgift
    5 952 kr/mån
    Driftkostnad
    4 968 kr/år

Byggår
2016
Förening
BRF Nordviksberg 2
Energiklass
C
Pris/m²
28 047 kr/m²
Uteplats
Hiss
Välkommen till denna ljusa och välplanerade tvårumslägenhet i eftertraktade Nordviksberg – ett hem där stil, funktion och trivsel möts i perfekt harmoni. Här bor du med närhet till både natur och hav, i ett område som präglas av lugn, gemenskap och ett trivsamt kvartersliv. Redan vid första steget in möts du av ljuset som flödar genom de generösa fönstren och en välkomnande planlösning som känns både rymlig och genomtänkt. Det luftiga vardagsrummet och köket bildar bostadens hjärta – en social och inbjudande yta där du gärna samlar vänner för middagar, eller njuter av en lugn kväll med en bok. Den snygga köksön smälter naturligt in i rummet och blir både en extra arbetsyta och en självklar samlingsplats under umgänge. Här möts estetik och funktion i en stilren helhet som bjuder in till matlagning med glädje. Sovrummet erbjuder ro och harmoni med plats för en generös dubbelsäng och tilltagna skjutdörrsgarderober som ger gott om förvaring utan att kompromissa med elegansen. Genomgående ligger en vacker parkett som knyter samman rummen och skapar en varm, inbjudande atmosfär. Det helkaklade badrummet är smakfullt utformat med moderna materialval och genomtänkta detaljer. Här finns både dusch, tvättmaskin och torktumlare – allt för att förenkla vardagen och ge en känsla av lyx i det lilla. När solen tittar fram blir den stora altanen en naturlig förlängning av bostaden – en plats att verkligen njuta på. Här finns gott om utrymme för både loungemöbler och matgrupp, perfekt för sommarens långa kvällar, grillmiddagar eller en stilla morgon med kaffe i hand. Till lägenheten hör även ett rymligt förråd som gör det enkelt att hålla ordning på cyklar, verktyg och fritidsutrustning. Allt finns på plats, redo för att underlätta ditt boende. Detta är en modern och omsorgsfullt planerad tvåa med det lilla extra – ett hem som känns lika genomtänkt som välkomnande, redo för dig som söker en bekväm vardag med det där lilla stilsäkra lyftet. Varmt välkommen att kontakta fastighetsmäklare Martin J Prenninge, 0706-910165 för intresseanmälan och mer information.