Logotyp av Svärdegård Kullbo & Co Fastighetsbyrå
Logotyp av Svärdegård Kullbo & Co Fastighetsbyrå

Norra Breviksvägen 24

Näset, Göteborgs kommun

Visa på karta

3 250 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    61 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    4 240 kr/mån
    Driftkostnad
    4 800 kr/år

Byggår
1936
Förening
BRF Näset i Göteborg
Energiklass
D
Pris/m²
53 279 kr/m²
Plus
Balkong
Nu ges ett sällsynt tillfälle att förvärva en unik tvårumslägenhet med ett fantastiskt läge i populära Näset. Bostaden erbjuder en svårslagen kombination av havsutsikt, historisk karaktär och moderna bekvämligheter. Från både vardagsrummet och den generösa terrassen kan du njuta av en vacker utsikt över havet, som skapar en lugn och trivsam atmosfär året om. Lägenheten är belägen högst upp i huset och nås via egen entré. Bostaden har en boarea om cirka 61 kvm men en total golvyta om hela cirka 81 kvm, vilket innebär att cirka 20 kvm biarea tillkommer för ytterligare rymd. Fastigheten uppfördes redan 1936 och fungerade under en lång tid som bostad åt områdets postmästare. År 2009 ombildades huset till en bostadsrättsförening. Idag möts historisk charm och modern komfort i en harmonisk kombination där flera av husets ursprungliga karaktärsdrag har bevarats. Bland annat bjuder bostaden på öppet upp till nock, framtagna takbjälkar och en vacker öppen spis som skapar en varm och inbjudande atmosfär. Utöver den rymliga terrassen finns även en balkong i anslutning till sovrummet med utsikt mot ett lugnt och trevligt villaområde. Den gemensamma trädgården erbjuder dessutom en grönskande oas med fruktträd, bärbuskar och odlingsmöjligheter som bidrar till en gemytlig och trivsam boendemiljö.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Näset i Göteborg

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling