Logotyp av BOSTHLM Nacka
Logotyp av BOSTHLM Nacka

Tre kronors väg 27

Nacka - Kvarnholmen, Nacka kommun

Visa på karta

3 395 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    56 m²
    Våning
    2 av 3
    Avgift
    4 507 kr/mån
    Driftkostnad
    5 400 kr/år

Förening
BRF Smalhusen
Energiklass
E
Pris/m²
60 625 kr/m²
Premium
Balkong
Unik möjlighet att bo mitt i historiska Kvarnholmen i en charmig funkistvåa! Denna fantastiska tvåa i Sveriges första funkishus från 1930-talet bjuder på ett nyrenoverat ytskikt i en tidsenlig stil. Med takhöjden och de stora, djupa fönstren som släpper in ljuset från två håll, känns lägenheten rymlig och ljus hela dagen. Vid första anblicken möts du av en hall med gott om förvaringsmöjligheter i en praktisk klädkammare. Vidare in i bostaden finns köket som är ljust med gott om plats för ett matbord om 4-6 personer intill det vackra fönstren. Luckorna är gröna med bänkskiva i trä och stänkskydd i vitt fasat kakel. Här finns kyl/frys i rostfritt, inbyggnadsugn, induktionshäll, fläkt och integrerad diskmaskin. Vardagsrummet är stort och släpper in gott om ljus, vilket ger en inbjudande atmosfär. Här ryms större soffgrupp och tv-möbel. Hallen leder dig också till en separat WC och ytterligare ett badrum med kombinerad tvättmaskin och torktumlare. Båda i uppfräschat fint skick. Sovrummet öppnar upp till en härlig södervänd balkong, perfekt för att njuta av solen hela dagen. Dessutom finns en tillhörande klädkammare som ger extra utrymme och arbetsytor. Här ryms dubbelsäng och sängbord. Denna bostad ingår i en trevlig förening med vänliga grannar och erbjuder gott om förvaringsmöjligheter, inklusive två förråd, ett på vinden och ett på bottenplan. I trappuppgången (port 15) finns dessutom en bastu för medlemmarnas användning. Kvarnholmen trafikeras av både buss och båt vilket gör det smidigt att ta sig intill stan eller längre ut i Nacka. I området finns även en trevlig närbutik, sushi, bageri och restaurang. Även tandläkare och vårdcentral finns att tillgå. På kajen finns även en glassbar vid namn SNÖ för varma sommardagar. För den träningsbenägne finns två gym (STC) på behändigt avstånd.