Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Ahrenbergsgatan 4B

Munkebäck, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 970 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    48 m²
    Våning
    2 av 4, hiss finns ej
    Avgift
    4 108 kr/mån
    Driftkostnad
    6 300 kr/år

Byggår
1950
Förening
BRF Plåtbockaren
Energiklass
E
Pris/m²
41 042 kr/m²
Premium
Välkommen till en optimalt planerad tvåa om 48 välutnyttjade kvadratmeter. Här möts du av ett härligt ljusinsläpp, fina golv och en genomtänkt genomgående planlösning som skapar en luftig och trivsam atmosfär. Det rymliga vardagsrummet erbjuder gott om plats för sociala ytor, medan det funktionella och stilrena köket har allt som behövs. Sovrummet ligger rofyllt och rymmer en dubbelsäng, och som en extra bonus finns en praktisk klädkammare för smart förvaring. Bostaden är en del av den stabila och välskötta föreningen Brf Plåtbockaren. Föreningen har en god ekonomi och i månadsavgiften ingår värme, vatten och bredband. Till lägenheten hör dessutom två externa förråd, ett på vinden och ett i källaren, som erbjuder utmärkta förvaringsmöjligheter. Här bor du i ett lugnt och eftertraktat område med en perfekt balans mellan stadspuls och avkoppling. Runt hörnet finns all tänkbar service i form av matbutiker, gym och restauranger. Kommunikationerna är utmärkta och tar dig snabbt till stadens alla delar. Njut av en promenad i de närliggande grönområdena eller upplev den livliga atmosfären inne i city.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Plåtbockaren

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling