Logotyp av Fastighetsbyrån Hägersten/Älvsjö
Logotyp av Fastighetsbyrån Hägersten/Älvsjö

Tellusborgsvägen 41

Midsommarkransen, Stockholms kommun

Visa på karta

2 895 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    51 m²
    Våning
    3 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    2 741 kr/mån
    Driftkostnad
    6 209 kr/år

Byggår
1946
Förening
BRF Idegranen 5
Energiklass
E
Pris/m²
56 765 kr/m²
Premium
Balkong
Optimalt planerad tvåa med balkong i hjärtat av Midsommarkransen. Välkommen till Tellusborgsvägen 41 och en bostad som kombinerar tidstypisk charm med funktionell planlösning. Här bor du högt upp i huset på våning tre med ett insynsskyddat läge och en trivsam balkong som förlänger bostaden under årets varmare månader. Lägenheten präglas av fina originaldetaljer, generös takhöjd och ett härligt ljusinsläpp som skapar en varm och inbjudande atmosfär. Ett hem som sällan når marknaden – perfekt för den som söker något genuint i ett av Stockholms mest eftertraktade områden. Bostaden erbjuder en välkomnande hall med goda avhängningsmöjligheter. Vidare in möts du av ett luftigt vardagsrum med plats för både soffgrupp och matplats, samt utgång till balkongen. Köket är separat och funktionellt med bra arbetsytor och förvaring. Sovrummet är rofyllt med plats för dubbelsäng och förvaring. Badrummet är helkaklat och praktiskt disponerat. - Balkong i lugnt läge - Våning 3 – fint ljusinsläpp - Sällan till salu i föreningen - Välplanerade 51 kvm - Tidstypiska detaljer bevarade - Centralt läge i Kransen Stabil och välskött förening med god ekonomi och långsiktig förvaltning. Föreningen har genomfört flera större renoveringar. Gemensamma utrymmen såsom mysig innergård, tvättstuga och cykelförvaring finns tillgängliga för medlemmarna. Midsommarkransen är ett av Stockholms mest levande och charmiga områden – en perfekt mix av småstadskänsla och stadspuls. Här finns ett brett utbud av caféer, restauranger, butiker och service, samtidigt som du har närhet till grönområden och parker. Kommunikationerna är utmärkta med tunnelbana som snabbt tar dig in till city. Ett område att trivas i över tid – oavsett livsfas. För mer information kontakta ansvarig mäklare Valencia Can, 070-710 39 66