Logotyp av Svenska Mäklarhuset Malmö
Logotyp av Svenska Mäklarhuset Malmö

Humanistgatan 8A

Malmö kommun

Visa på karta

1 245 000 kr

Bostaden är kommande

Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    60 m²
    Våning
    8 av 8, hiss finns
    Avgift
    3 103 kr/mån
    Driftkostnad
    4 500 kr/år

Byggår
1963
Förening
Riksbyggen BRF Malmöhus nr 12
Energiklass
E
Pris/m²
20 750 kr/m²
Balkong
Hiss
Välkommen till denna rymliga och välplanerade tvårummare högt upp i huset, där det höga läget ger ett fantastiskt ljusinsläpp och en härligt luftig känsla. Här erbjuds ett hem med generösa ytor, genomtänkt planlösning och milsvid utsikt över Malmö och vidare mot Öresundsbron. Bostaden välkomnar dig med ett stort och trivsamt kök som erbjuder gott om arbetsyta och förvaring – perfekt för både vardagsmatlagning och sociala tillställningar. Det renoverade badrummet håller en modern standard och sovrummet är rymligt med plats för både dubbelsäng och förvaring. Vardagsrummet är ljust och inbjudande med vackert golv och generösa sällskapsytor där både soffgrupp och matsalsmöblemang får plats. Härifrån når du den inglasade balkongen i eftertraktat västerläge – en fantastisk plats att njuta av solen, den fria utsikten och härliga kvällar året om. De stora fönsterpartierna i samtliga rum skapar ett ljust och harmoniskt hem med utsikt som verkligen sätter guldkant på vardagen. Här bor du i en stabil och välskött förening med trevlig innergård för medlemmarna att nyttja. Läget är optimalt med närhet till skolor, förskolor, mataffärer, apotek och goda kommunikationer som snabbt tar dig både till city och ut på ringleden. Dessutom ligger Mobilia med sitt breda utbud av shopping, restauranger och service endast ett stenkast bort. Ett hem att trivas i med både komfort, utsikt och ett bekvämt läge – varmt välkommen på visning!
Läs mer hos mäklaren
Guldhemmets logotyp

Finalist - Årets Mäklarföretag