Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling
Logotyp av Erik Olsson Fastighetsförmedling

Smålandsgatan 16B

Malmen, Kalmar kommun

Visa på karta

1 650 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    50,6 m²
    Våning
    -1 av 3, hiss finns ej
    Avgift
    3 113 kr/mån
    Driftkostnad
    7 326 kr/år

Byggår
1931
Förening
BRF Duvan 5
Energiklass
E
Pris/m²
32 609 kr/m²
Premium
I ett av stadsarkitekten J Fred Olssons vackra verk, ett underbart och välbevarat hus från 1931 med grönskande innergård, ligger denna mycket mysiga tvåa om ca 51 kvm. Med egen ingång från gården tar man sig via vackra pardörrar och ett par trappsteg ner till bostaden som färdigställdes av föreningen 2014/2015. Här blandas gammal charm med modern bekvämlighet! Tidstypiska detaljer som spegeldörrar och spröjsade fönster har kombinerats med helkaklat badrum, välutrustat kök i modern tappning och öppen planlösning. Härligt ljusinsläpp, fina ytskikt och bra förvaring i rejäl klädkammare. Välskött förening med låg belåning och prunkande innergård. Låg månadsavgift om 3 113 kr garanterar en förmånlig boendekostnad. I huset finns gemensam tvättstuga och till bostaden hör ett förråd. Läget på Smålandsgatan 16B är svårslaget med gångavstånd till det mesta! Stadskärnan, Linnéuniversitetet, centralstationen, gym, köpcentrum och Kalmars vackra kustmiljö finns allt inom promenad- eller cykelavstånd. Välkommen att kontakta ansvarig mäklare för mer information!
Läs mer hos mäklaren

Visningstider

Räkna på ditt nya boende

BRF Duvan 5

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling