Logotyp av Svensk Fastighetsförmedling Hägersten-Liljeholmen

Klubbacken 65

Mälarhöjden, Stockholms kommun

Visa på karta

2 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    37,8 m²
    Våning
    -1 av 5, hiss finns ej
    Avgift
    2 581 kr/mån
    Driftkostnad
    6 840 kr/år

Byggår
1943
Förening
BRF Klubbacken 5
Pris/m²
71 296 kr/m²
Premium
Balkong
Varmt välkommen till denna stilrena minitvåa i gavel med balkong rakt mot Mälaren och magisk vy över Stockholm! En smakfullt renoverad bostad som genomgått en totalrenovering 21/22. Bostaden präglas av en social planlösning som är delvis öppet mellan kök och vardagsrum samt fantastiskt ljusinsläpp från de stora fönsterna med den milsvida utsikten som gör att den känns väldigt rymlig. I vardagsrummet har man med hjälp av en vägg skapat ett mysigt sovrum som även det får fint ljusinsläpp med vacker utsikt, från vardagsrummet når du bostadens rymliga balkong. En praktisk hall med gott om förvaring och ett helkaklat badrum båda är utrustade med golvvärme för extra komfort. Detta är ett boende att bara flytta in och börja trivas i! På frågan vad säljaren uppskattar mest med sitt boende så finns det mycket att berätta. Känslan av att bo lite som i skogen med tystheten, fågelkvittret och den fantastiska utsikten mot vattnet samtidigt som man har mindre än 25 min till city. Närheten till bastun, alla promenadvägar i skogarna samt matställen som Wintervikens trädgård är andra fördelar som uppskattas när man bor här samtidigt som man får bo i en nyrenoverad lägenhet med alla dess bekvämligheter. Lägenheten erbjuder även en stor balkong som man spenderar många timmar under sommaren, tittandes på alla fantastiska solnedgångar. BRF Klubbacken 5 är en välmående förening med låg belåningsgrad om 1213 kr/kvm enligt årsredovisningen för 2023. De stora renoveringar är redan gjorda såsom stambyte, fasad- och fönsterrenovering. Fin gemenskap bland grannarna och en härlig terrass med sittgrupp. Välkommen att kontakta ansvarig mäklare vid frågor och för att anmäla intresse!