Logotyp av LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen
Logotyp av LF Fastighetsförmedling Göteborg - Hisingen

Lodjursstråket 1 (Karlatornet vån 22 västerläge)

Lindholmen, Göteborgs kommun

Visa på karta

3 550 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    48,5 m²
    Våning
    22 av 73, hiss finns
    Avgift
    4 131 kr/mån
    Driftkostnad
    3 240 kr/år

Byggår
2024
Förening
BRF Karlatornet 1:1
Pris/m²
73 196 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Högt upp i Karlatornet, på våning 22, finner du denna stilrena tvåa med balkong i soligt västerläge. Här njuter du av helt fantastiska solnedgångar och en magnifik utsikt över hamninloppet genom fönster från golv till tak. Lägenheten har en öppen planlösning mellan kök, matplats och vardagsrum – med genomgående enstavsparkett, golvvärme och centralstyrd kylning. Det ljusa sovrummet har direktaccess till både en generös walk-in-closet med arbetsplats och balkong. Det lyxiga badrummet, nås från både sovrummet och hallen. Här finns kombimaskin för tvätt och tork. Bostaden är arkitektritad med fokus på komfort och kvalitet i varje detalj. Fönstren är utrustade med automatiska solskydd och lägenheten har mycket god ljudisolering för ett tyst och avskilt boende. Som boende i Karlatornet har du tillgång till gym, reception, pet spa, biosalong, aktivitetsrum, kylrum samt en gemensam takterrass med kök och matsal på våning 15. Spa finns i angränsande byggnad. På våning 69 kommer även Sveriges högst belägna restaurang och bar att byggas. Utanför porten väntar Karlastaden – Göteborgs nya, pulserande stadsdel med caféer, butiker och restauranger. Lindholmen erbjuder ett älvnära boende med kontinental känsla, grönområden och god service. Smidig kommunikation med buss, färja – och från december 2025 även spårvagn.
Läs mer hos mäklaren

Räkna på ditt nya boende

BRF Karlatornet 1:1

Karta & restider

Säljkollen

Prisutveckling