Logotyp av Bjurfors Älvstranden
Logotyp av Bjurfors Älvstranden

Lodjursstråket 1

Lindholmen, Göteborgs kommun

Visa på karta

3 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    52,5 m²
    Våning
    6 av 73, hiss finns
    Avgift
    4 405 kr/mån
    Driftkostnad
    4 800 kr/år

Byggår
2023
Förening
BRF Karlatornet 1:1
Energiklass
D
Pris/m²
66 571 kr/m²
Premium
Hiss
Välkommen till denna tvåa med optimal planlösning i Karlatornet. Med en generös social yta i kök och vardagsrum får du utrymme nog för att skapa din egen personliga fristad. Det rymliga vardagsrummet och köket är utformat för att maximera ljusinsläppet genom de imponerande fönstren från golv till tak En annan av denna bostads fantastiska fördelar är den praktiska walk-in-closeten som ger gott om utrymme för dina kläder och accessoarer. Aldrig mer behöver du oroa dig för att sakna förvaringsutrymme, från denna kan du gå direkt in till badrummet som även har en tvättdel. Sovrummet är enkelt att möblera med fin utsikt. Här erbjuds ett optimalt planerat hem med påtaglig hotellkänsla. Med exklusiv inredning unikt framtagen för just Karlatornet bor ni här med högsta nyproduktionsstandard i form av ett stilsäkert HTH-kök med integrerade vitvaror, genomgående vitlaserad ekparkett med golvvärme i hela bostaden. Karlatornet erbjuder en lyxig och bekväm livsstil med förstklassiga faciliteter och service, i receptionen står en professionell personal redo att ta hand om dina behov. Här bor du med tillgång till ett unikt serviceutbud från hotellet i samma byggnad - , boka städning och tvätt eller ta hissen ner till hotellets gym, spa och restaurang. Till lägenheten ingår gratis gymtillgång för två personer. Här har du även medlemskap i bilpool, kylrum på entréplan för exempelvis hemkörning av matkassar, bio-/aktivitetsrum samt lobby med reception. På våning 69 kommer det även ligga en skybar med utsiktsplats som kommer vara tillgänglig för alla att besöka. Direkt nedanför väntar folkvimlet bland butiker, caféer och restauranger i det framtida Karlastaden, Göteborgs nya stadsdel. Detta är din chans att leva på högsta nivå i en bostad som definierar modern lyx precis innan själva twisten i huset. Missa inte möjligheten att äga denna drömbostad i Karlatornet – ett symboliskt landmärke som låter dig uppleva livet på toppen!