Logotyp av Bjurfors Centrala Hisingen
Logotyp av Bjurfors Centrala Hisingen

Norra Fjädermolnsgatan 29

Länsmansgården, Göteborgs kommun

Visa på karta

1 695 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    54,7 m²
    Våning
    5 av 7, hiss finns
    Avgift
    3 836 kr/mån
    Driftkostnad
    7 788 kr/år

Byggår
2021
Förening
BRF Fjädermoln
Energiklass
B
Pris/m²
30 987 kr/m²
Premium
Balkong
Hiss
Hörntvåa i modernt utförande med hög boendestandard erbjuds nu på Norra Fjädermolnsgatan 29!. Högt upp på femte våningen finner du denna välplanerade tvåa om 54,7 kvm som präglas av enhetliga och fina ytskikt med all vardagskomfort du behöver samt ett generöst ljusflöde med en fri utsikt över omgivningen som drar ögonen till sig. Köket är välutrustat i stilrent utförande med vita släta luckor och ligger i öppen anslutning till vardagsrummet vilket ger en rymlig och social planlösning. Matbordet har en naturlig plats intill fönstret där du kan njuta av den fina utsikten. Sällskapsytorna förlängs av en inglasad balkong i underbart västerläge med eftermiddags- och kvällssol. Tack vare det höga läget tillåts solen att stråla fritt ovanför grannhusens tak. Längst in i bostaden finner du sovrummet med plats för dubbelsäng och till förvaring finns en skjutdörrsgarderob. Vidare finner du ett helkaklat badrum i klassiskt utförande som utrustats med lyxig golvvärme och egen tvättavdelning. Till bostaden hör ett förråd i entréplan. Länsmansgården ligger vackert placerad på en högplatå, inkilad mellan stora naturområden som gränsar till Hisingens västra kustlinje i perfekt harmoni mellan natur och stad. Här bor du med närhet till det populära naturområdet Svarte Mosse med motionsanläggningar, fotbollsplaner m.m. samt även Hisingsparken eller 4H gården som är perfekt till barnen. Här finns även närliggande skolor och på promenadavstånd når du Länsmanstorget med matbutiker samt service. Från området går både direktbussar och spårvagnslinjer som tar dig till centrala Göteborg på ca 20 minuter. Med bil tar det ca 10 minuter till stan och 15 minuter ut mot kustens badplatser. Kontakta mäklaren för mer information!