Logotyp av Widerlöv Uppsala
Logotyp av Widerlöv Uppsala

Länna Bruksgata 5

Länna, Uppsala kommun

Visa på karta

1 495 000 kr

Om bostaden

    Bostadstyp
    Lägenhet
    Antal rum
    2 rum
    Boarea
    76 m²
    Avgift
    4 668 kr/mån
    Driftkostnad
    26 589 kr/år

Byggår
1929
Förening
BRF Länna Bruksgårdar
Energiklass
E
Pris/m²
19 671 kr/m²
Premium
Uteplats
Välkommen till ett hem som kombinerar lugn småstadscharm med närhet till stadens puls! Endast 17 km från Uppsala, i den idylliska bruksorten Länna, finner du denna mysiga och rymliga tvåa med egen ingång och en stor altan i härligt söderläge – perfekt för soliga dagar och avkopplande stunder. Bostaden är i mycket gott skick och erbjuder en genomtänkt och trivsam planlösning. Du möts av en välkomnande entré med gott om förvaring. Det rymliga, fullt utrustade köket har en naturlig matplats för 4–6 personer – idealiskt för både vardagsmiddagar och sociala tillställningar. Vardagsrummet, beläget i gavel, bjuder på härligt ljusinsläpp och generösa ytor. Här finns även ett stort sovrum med bra förvaring samt ett modernt, smakfullt renoverat badrum med dusch och tvättmaskin. Till lägenheten hör dessutom ett praktiskt förråd om ca 8 kvm. Du blir en del av en stabil och välskött bostadsrättsförening med god ekonomi och fina gemensamma ytor. Här erbjuds grönskande gårdar, gemensam tvättstuga och egen parkeringsplats som ingår – med möjlighet att installera elbilsladdare. Länna är en levande och naturskön bruksidyll med närhet till badsjöar, som även vintertid bjuder på fina skridskoisar. För dig som uppskattar friluftsliv ligger populära Fjällnora endast 7 km bort. I området finns allt du behöver i vardagen: förskola, skola (F–åk 3), minilivs med bensinmack, restaurang samt goda möjligheter till sport och fritid med motionsspår, tennisbanor och orienteringsklubb. Kommunikationerna är utmärkta – med bil når du Uppsala på ca 15 minuter, Arlanda på 30 minuter och Stockholm på cirka 50 minuter. Buss 809 endast ca 100 m ifrån bostaden går dessutom regelbundet till Uppsala under högtrafik. I närliggande Almunge finns ytterligare service såsom vårdcentral, skola och golfbana. Detta är ett hem att trivas i – varmt välkommen på visning!